Deficyt miejsca i nadwyżka nowych projektów budowlanych w większości polskich miast sprawiły, że wygrodzenia i komórki lokatorskie coraz częściej znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Wygrodzenia wewnętrzne i komórki lokatorskie z powodzeniem zamieniają tradycyjne piwnice, a komórki lokatorskie i boksy garażowe stanowią uniwersalne rozwiązanie stosowane do wygrodzenia miejsc parkingowych.
Wygrodzenia są uniwersalne i idealnie nadają się do wykończenia budynków wielorodzinnych, przemysłowych i magazynowych, dlatego coraz częściej stosuje się je w nowoczesnych projektach deweloperskich. Zaintrygowały Cię wygrodzenia i komórki lokatorskie? Zastanawiasz się, jak wykorzystać je w swoich projektach? Pozwól, że opowiemy Ci więcej na ten temat.
Wygrodzenia i komórki lokatorskie – podstawowe informacje
Komórki lokatorskie wygrodzenia i boksy garażowe to uniwersalnym rozwiązanie stosowane w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym i użytkowym. Wygrodzenia to termin oznaczający elementy budowlane, których celem jest ograniczenie danej przestrzeni. Wygrodzenia produkuje się z wysokiej jakości blachy lub stali, które to następnie pokrywane są powłoką cynkową dla ochrony przed korozją i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.
Wyrażenie komórki lokatorskie, zgodnie z definicją prawną odnosi się do pomieszczeń przynależnych, które stanowią część składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli do niego nie przylegają. Komórki lokatorskie to najczęściej wygrodzenia, które wykorzystuje się jako korpusy piwnic, parkingów, składzików, spiżarni i garaży. Najczęściej instaluje się je na tym samym poziomie, co lokal mieszkalny i wykorzystuje do magazynowania sprzętu, mebli i innych przedmiotów, niebędących w użytku u lokatorów.
Wygrodzenia i komórki lokatorskie – zastosowanie
Wygrodzenia i komórki lokatorskie mogą być ulokowane na tym poziomie, na którym znajduje się mieszkanie, na zewnątrz lub w podziemnej kondygnacji. Ich zastosowanie jest w dużej mierze uzależnione od fantazji projektanta i koncepcji architektonicznej. Przestrzeń stworzoną przy pomocy techniki wygrodzenia można zagospodarować w przeróżny sposób.
Projektanci nowych projektów deweloperskich najczęściej przeznaczają komórki lokatorskie jako dodatkową przestrzeń, służącą do przechowywania nieczęsto używanych sprzętów oraz przedmiotów sezonowych, które nie mieszczą się w mieszkaniach. Komórki to świetny schowek na rowery, narty, czy meble, a także domowa spiżarnia i mały warsztat.
Natomiast wygrodzenia idealnie sprawdzają się w budownictwie użytkowym, dlatego bardzo często można napotkać takie rozwiązania w nowoczesnych przestrzeniach fabrycznych i magazynowych. Takie rozwiązania świetnie nadają się do wyznaczenia przestrzeni parkingowych, piwnic i garaży.
Wygrodzenia i komórki lokatorskie – zalety
Wygrodzenia i komórki lokatorskie wykonane z wysokiej jakości stali mają wiele zalet użytkowych i estetycznych. Oto najważniejsze z nich.
Wytrzymałość
Wygrodzenia i komórki lokatorskie wykonane ze stali cechują się trwałą i solidną konstrukcją, która zapewnia gwarancję bezpieczeństwa i zapewnia komfort użytkowania na lata. Ich stabilna konstrukcja pozwala na wiele lat użytkowania bez konieczności dodatkowej konserwacji.
Prywatność
Odpowiednio zaprojektowane wygrodzenia i komórki lokatorskie zapewniają prywatność ich użytkownikom. Dzięki temu możesz wykorzystywać je w oczekiwanych przez siebie celach i nie obawiać się, że ktoś będzie w to ingerował.
Odporność
Komórki lokatorskie wykonane w wysokiej jakości stali, która następnie została poddana procesowi ocynkowania, są odporne na negatywne skutki oddziaływania czynników atmosferycznych, takich jak nadmierna wilgoć, czy wyjątkowo niskie lub wysokie temperatury, dzięki czemu możesz zapomnieć o korozji i dodatkowych naprawach.
Wygrodzenia i komórki lokatorskie – podsumowanie
Wygrodzenia i komórki lokatorskie to uniwersalne rozwiązanie, cieszące się sporą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Wygrodzenia stosowane są zarówno w projektach deweloperskich, takich jak osiedla i budynki mieszkalne, jak i w przestrzeniach użytkowych, magazynowych i produkcyjnych.
Odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane komórki lokatorskie stanowią spory atut dla potencjalnych lokatorów i podwyższają wartość nieruchomości, podobnie jak wygrodzenia, stosowane w budowie piwnic i garaży podziemnych. Podsumowując, to kluczowy element nowoczesnego budownictwa, o którym warto pomyśleć przy okazji planowania kolejnych projektów budowlanych.