mężczyzna ostrożnie jedzie samochodem aby nie stracić prawa jazdy
Rozwój

Za co można stracić prawo jazdy 2022?

Artykuł partnera.

Polscy kierowcy najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości. Przepisy w tym zakresie właściwie z roku na rok stają się coraz bardziej rygorystyczne, a taryfikatory mandatów surowsze, co ma motywować kierowców do bezpiecznej jazdy w zgodzie z obowiązującymi regulacjami. Konfiskata dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami mechanicznymi może być również konsekwencją jazdy po alkoholu, w stanie nietrzeźwości czy ucieczki z miejsca wypadku. To z kolei sytuacje, które zwykle wymagają zaangażowania profesjonalnego adwokata (np. adwokat Wrocław – jazda po alkoholu). Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Jazda pod wpływem alkoholu

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu zgodnie z polską literą prawa pozostaje czynem zabronionym kwalifikowanym jako wykroczeniu lub przestępstwo. Czynnikiem decydującym o interpretacji przewinienia jest poziom alkoholu we krwi zatrzymanego kierowcy. Dozwolone stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosi od 0,2‰ do 0,5‰. Wówczas czyn taki uznaje się za wykroczenie. Natomiast w sytuacji, gdy poziom stężenia alkoholu przekracza wskazane 0,5‰ – należy mówić o stanie nietrzeźwości, w świetle którego prowadzenie samochodu stanowi już przestępstwo. W takich przypadkach konieczne może okazać się wsparcie doświadczonego adwokata wyspecjalizowanego w tego rodzaju sprawach (np. adwokat Wrocław – jazda po alkoholu).

W przypadku zakwalifikowania jazdy po alkoholu do grupy wykroczeń zatrzymanemu kierowcy grozi kara w postaci:

  • aresztu (od 5 do 30 dni),
  • grzywny (od 50 zł do nawet 5000 zł),
  • obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

Natomiast w sytuacji, gdy doszło do przestępstwa, polskie prawo przewiduje dla zatrzymanego kierowcy w stanie nietrzeźwości odpowiednio surowsze kary:

  • kara ograniczenia wolności,
  • kara pozbawienia wolności do lat 2,
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (na okres od roku do nawet 10 lat),
  • świadczenie pieniężne w wysokości min. 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
  • w określonych przypadkach stosuje się ponadto dodatkowy środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości.

W przypadku zatrzymania przez policję w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze skontaktowanie się z adwokatem. Jazda po alkoholu obarczona jest surowymi i długotrwałymi konsekwencjami prawnymi, dlatego warto zadbać o przemyślaną i skuteczną linię obrony. Aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło, np. „adwokat Wrocław – jazda po alkoholu” (lub inne interesujące Cię miasto). Szybka interwencja doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie karnym może bowiem korzystnie wpłynąć na ostateczny wyrok i zasądzoną karę.

Przekroczenie dozwolonej prędkości

Polskie prawo coraz surowiej traktuje kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. I tak poruszanie się w terenie zabudowanym z prędkością o 50 km/h wyższą niż dozwolona skutkuje dziś utratą prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Co istotne, to nie jedyna kara, na którą przygotować musi się pirat drogowy. W takich sytuacjach kierowca otrzymuje bowiem dodatkowo mandat w wysokości 1500 zł (jeśli jest tzw. recydywą, czyli popełnił w ciągu 2 lat to samo wykroczenie – mandat wzrasta do 3000 zł) oraz 10 punktów karnych.

Ucieczka sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia

Utrata prawa jazdy na minimum 3 lata to kara przewidziana również dla sprawców wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Wobec takich osób sąd może orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów wybranego rodzaju. Jeśli natomiast uciekinier pozostawał w momencie zdarzenia pod wpływem alkoholu, prawo jazdy może zostać mu odebrane dożywotnio.

Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie

Kierowcy, którzy zostali zatrzymani na skutek przewożenia w samochodzie większej liczby pasażerów niż ta dozwolona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, mogą otrzymać mandat w wysokości 300 zł i 1 punktu karnego za każdą nadprogramową osobę. Jeśli dodatkowych pasażerów będzie trzech lub więcej, kierowca musi liczyć się także z możliwością utraty prawa jazdy na 3 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.