Znak towarowy można objąć prawną ochroną
Biznes

Czym jest opisowy znak towarowy i czy można go chronić?

Podstawowym zadaniem, jakie ma do spełnienia znak towarowy, jest pomoc w odróżnieniu towarów jednej firmy od towarów innego przedsiębiorcy. W celu zapewnienia takiemu oznaczeniu ochrony prawnej należy je zgłosić do Urzędu Patentowego RP. Czy jednak każdy znak towarowy da się zarejestrować? Wiele wątpliwości pojawia się w kontekście znaków opisowych.

Opisowy znak towarowy – co to takiego?

Opisowy znak towarowy określany jest mianem ogólnoinformacyjnego. Wskazuje on na rodzaj lub przedmiot usługi w słowny sposób. Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu znaku towarowego jest to, że nie jest on odróżniający.

Czy znak towarowy można objąć prawną ochronę?

Z informacji, jakie klientom udziela każda doświadczona kancelaria patentowa, wynika jasno, że znak towarowy można zarejestrować w Urzędzie patentowym tylko wtedy, jeśli spełnia on określone przesłanki. Przede wszystkim musi się nadawać do wyraźnego odróżnienia towarów pochodzących od różnych producentów. Zdolność odróżniająca ma w tym kontekście kluczowe znaczenie. Ponieważ opisowe znaki towarowe jej nie posiadają, ich rejestracja nie wchodzi w rachubę. Prawo własności przemysłowej stanowi jasno, że nie ma opcji udzielenia ochronnego prawa „na oznaczenie, które […] składa się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności”. W praktyce zatem opisowe oznaczenie nie może być znakiem towarowym w takim rozumieniu, jak to interpretuje obowiązujące w Polsce przepisy. Znaki towarowe, które są zgłaszane do Urzędu Patentowego, nie mogą zawierać żadnych opisowych elementów.

Czy istnieją wyjątki od zasady?

Wypada przy tej okazji nadmienić, że pomimo wspomnianego zakazu sugerujący lub aluzyjny znak słowny czy słowno-graficzny da się w określonych sytuacjach zarejestrować. Bardzo ważne jest to, aby takie oznaczenie w jednoznaczny sposób markowało konkretny produkt i odnosiło się wyłącznie do niego. Dzięki temu zyskuje odróżniający charakter, co z kolei otwiera drzwi do rejestracji. Ponadto jeżeli tego rodzaju znak sugeruje określone cechy danych towarów i usług, również istnieje możliwość zarejestrowania go jako standardowy znak towarowy.

Rejestracja opisowego znaku towarowego a fachowa pomoc

Kwestie związane z rejestracją opisowych znaków towarowych nie zawsze są oczywiste. W tym temacie pojawiają się rozmaite wątpliwości, a o prawie do rejestracji niekiedy decydują niuanse. Z tego też względu najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, jakiej może udzielić rzecznik patentowy. Doskonale zna on obowiązujące przepisy i dysponuje on narzędziami, do których właściciele znaków towarowych nie zawsze mają dostęp. Proponuje on kompleksowe wsparcie w omawianym obszarze polegające m.in. na sprawdzeniu „czystości” znaku, przygotowaniu wniosku do Urzędu Patentowego i reprezentowaniu klientów w spornych sprawach. Jeżeli pojawiają się pytania dotyczące opisowych znaków towarowych, rzecznik patentowy chętnie na nie odpowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.