elektoroniczna wymiana danych między komputerami
Technologia

Dlaczego elektroniczna wymiana danych to dobre rozwiązanie?

Cyfryzacja zachodzi właściwie nieustannie od kilkudziesięciu już lat. Obecnie jednak wkracza ona na zupełnie nowy poziom, czego dowodzi choćby system EDI. Mowa o elektronicznej wymianie danych. Jest to rozwiązanie, które powszechnie stosuje się dzisiaj zarówno w dużych, jak i średnich przedsiębiorstwach. Na czym ono konkretnie polega i czemu warto wdrożyć EDI we własnej firmie?

Elektroniczna wymiana danych, czyli połączenie systemów

Obecnie w zasadzie każda firma korzysta z licznych systemów informatycznych. W obecnych czasach to absolutna konieczność, aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Systemy służą do obsługi finansów, dokumentacji czy też pracowników. Jednak rozwiązań jest o wiele więcej. Każdy system to mnóstwo danych i analiz. Aby zachować porządek w firmie i utrzymać jej sprawne funkcjonowanie, warto połączyć ze sobą systemy, gwarantując w ten sposób sprawny przepływ informacji i nie tylko. Na tym właśnie polega elektroniczna wymiana danych, czyli w skrócie – EDI.

Elektroniczna wymiana danych, czyli szybkość i brak błędów

Warto się zastanowić, po co w ogóle wdrażać elektroniczną wymianę danych. Czy rozwiązanie to gwarantuje jakieś realne korzyści? Okazuje się, że jak najbardziej. Przede wszystkim EDI sprawia, że wszelkie działania w firmie są realizowane o wiele szybciej. Wynika to z faktu, że pracownicy nie muszą wprowadzać danych do systemu ręcznie, nie muszą też ich sobie przekazywać. EDI sprawia, że każdy ma dostęp do dowolnych danych, w dowolnej chwili. Dzięki temu nie trzeba już tracić czasu na telefony do współpracowników czy też na przemieszczanie się po biurze w celu znalezienia danego pracownika.

Wymiana danych

Nie ma wątpliwości, że elektroniczna wymiana danych to oszczędność czasu. Jednak czy to jedyna korzyść? Nic z tych rzeczy. Dzięki EDI procesy zachodzą szybciej, ale wraz z większym tempem, można liczyć także na większą dokładność działań. Człowiek jest istotą omylną, dosyć często popełniającą błędy. Dlatego też samodzielne wprowadzanie danych i ich ręczna wymiana pomiędzy pracownikami to źródła wielu błędów. Jeśli w firmie funkcjonuje EDI, błędów jest o wiele mniej. Co więcej, dobry system posiada zabezpieczenia w postaci identyfikacji ewentualnych błędów. Jeśli dojdzie do pomyłki, użytkownik otrzymuje stosowną informację i może natychmiast interweniować.

Cyfryzacja w służbie ekologii

Nie ma wątpliwości, że elektroniczna wymiana danych to rozwiązanie proekologiczne. Dlaczego? Otóż z tego względu na fakt, że cyfryzacja sama w sobie służy środowisku. Polega ona w końcu na zastępowaniu dokumentów w tradycyjnej wersji papierowej, plikami elektronicznymi. Mniejsza produkcja papieru, to mniej ściętych drzew i mniej odpadów. Dzisiaj kwestia ekologii jest ważna dla większości przedsiębiorców. Po pierwsze wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę ze swojego wpływu na środowisko. Po drugie konsumenci wymagają od firm, aby dbały o środowisko. Dlatego też elektroniczna wymiana danych przyczynia się temu, aby dane przedsiębiorstwo było lepiej postrzegane przez obecnych i potencjalnych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.