system sprzedazy
Biznes

POS – system sprzedaży detalicznej. Jakie funkcje oferuje i dlaczego warto go wdrożyć?

Sprzedaż detaliczna wymaga odpowiedniego wsparcia informatycznego. Kompleksowe rozwiązania oferują systemy POS. Co warto o nich wiedzieć?<

Intensywny rozwój handlu powoduje zmianę oblicza procesów sprzedażowych. Widać to również w obszarze IT. Oprogramowanie sprzedaży detalicznej POS jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych typów programów, które wspomagają sprzedaż. Jaki funkcje oferuje? Dlaczego warto zdecydować się na jego wdrożenie?

Czym jest POS?

Point of Sale, czyli w skrócie POS to nazwa odnosząca się do kilku różnych pojęć w handlu. Związana jest ona przede wszystkim z obsługą klienta w punkcie sprzedażowym – kasowym.

W tym kontekście POS dotyczy dedykowanych komputerów używanych obecnie zamiast tradycyjnych kas, a także programów obsługi sprzedaży POS, czyli inaczej systemów POS, które instalowane są na komputerach używanych przez sprzedawców.

Dodatkowo POS odnosi się także do terminali kart płatniczych POS oraz do materiałów sprzedażowych POSM (point of sales materials), których zadaniem jest wspomaganie sprzedaży.

Jaki funkcje oferują systemy POS?

Poprzez odpowiednio dobrany program sprzedażowy do sklepu firma może znacznie efektywniej prowadzić sprzedaż. System POS we współpracy z komputerami pozwala na stworzenie sprawnie funkcjonującego punktu, w którym prowadzona jest nie tylko sama sprzedaż, lecz także obsługa klienta.

Oprogramowanie POS oferuje swoim użytkownikom dostęp do wielu funkcji, które dotyczą różnych obszarów handlu – zarówno na linii z klientem, jak i z kontrahentami i dostawcami. Systemy tego typu wspomagają również prowadzenie formalności związanych z handlem, a także mogą zostać zintegrowane z innymi systemami informatycznymi używanymi w firmie, między innymi systemami ERP czy systemami magazynowymi.

Ponadto system sprzedaży współpracuje także z urządzeniami POS stosowanymi na stanowisku sprzedaży. Są to urządzenia fiskalne jak kasy fiskalne, drukarki fiskalne, terminale płatnicze, wagi. Pozwalają też na drukowanie kodów kreskowych, etykiet, współpracują ze skanerami kodów kreskowych.

Wśród funkcji systemów sprzedażowych POS znajdują się między innymi:

 • wprowadzanie towarów i dostaw
 • gromadzenie informacji o historii towarów
 • sprzedaż towarów
 • kontrola stanu kasy
 • generowanie raportów danych
 • monitoring zysków
 • inwentaryzacja
 • projektowanie etykiet i ich wydruk
 • przygotowywanie kodów kreskowych
 • status towarów
 • tworzenie przecen
 • cenniki z automatycznym przydziałem towarów
 • obsługa programów lojalnościowych

Oprogramowanie sprzedaży detalicznej może wspomagać zarówno pojedynczy punkt sprzedaży, jak również sieć detaliczną. W przypadku sieci detaliczne użytkownicy oprogramowania uzyskują dostęp do wspólnej bazy danych, co dodatkowo wspomaga przepływ informacji i pozwala na sprawniejsze prowadzenie czynności handlowych.

W zależności od rodzaju systemu POS możliwe jest uzyskanie dostępu do innych narzędzi, co pozwala także na dopasowanie takiego oprogramowania, które odpowiada indywidualnym wymaganiom firmy.

Dlaczego warto zdecydować się na system POS?

Właściwie dobrany system POS pozwala na prowadzenie znacznie efektywniejszej sprzedaży, ale także stanowi on ogólne wsparcie dla firm, które specjalizują się w handlu i chcą robić to jeszcze sprawniej i skuteczniej.

Wdrożenie systemu POS wspomaga przede wszystkim procesy sprzedażowe oraz obsługę klienta. Na jego podstawie można znacznie skuteczniej prowadzić działania dotyczące ofertowania, tworzenia korzystnych i atrakcyjnych cenników, przygotowywania spersonalizowanych ofert dla klientów.

Ponadto system sprzedaży pozwala także oszczędzać czas na czynnościach prowadzonych praktycznie każdego dnia w sklepie. Dzięki temu, że ułatwia projektowanie etykiet oraz ich wydruk, a także pomaga w drukowaniu kodów kreskowych, znacznie skraca proces ich przygotowywani. Oszczędność czasu widać również na przykładzie wprowadzania dostaw, ponieważ mogą być one łatwo wprowadzane do systemu za pomocą skanerów.

 

Z aktualną ofertą systemów POS dla sklepów detalicznych można zapoznać się online.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.