Finanse

Jak pozyskać kapitał od funduszu Venture Capital?

Artykuł sponsorowany.

Pozyskiwanie kapitału dla startupu od funduszu Venture Capital jest realizowane przy wykorzystaniu trzech narzędzi. Każde z nich jest dostosowane do sposobu pozyskiwania projektów przez fundusz VC. Sukces w zakresie pozyskania kapitału do startupu zależy w dużej mierze od stopnia przygotowania tych materiałów przez założyciela startupu.

Pozyskiwanie kapitału od funduszu Venture Capital realizuje się przede wszystkim wykorzystując następujące narzędzia:

  • teaser inwestycyjny,
  • prezentacja (pitch-deck),
  • model finansowy.

Poniżej opiszę każdy z tych narzędzi. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej jak się przeprowadza pozyskiwanie kapitału dla startupu to wejdź na mój blog. Znajdziesz go pod adresem https://www.private-equity.pl/.

Teaser inwestycyjny – pozyskiwanie kapitału w fazie wstępnej

Głównym narzędziem pierwszego kontaktu z funduszem Venture Capital jest teaser inwestycyjny. To krótki, liczący nie więcej niż 2 strony, opis startupu, otoczenia rynkowego oraz kierunków rozwoju.

Taki krótki dokument doskonale wpisuje się w sposób przeprowadzania wstępnej selekcji przez fundusz Venture Capital. Na tym etapie, fundusz VC oczekuje skrótowej informacji, która pozwoli mu na ogólną ocenę projektu i sprawdzenie czy wpisuje się on w jego strategię inwestycyjną.

Rola teasera inwestycyjnego nie polega na przekonaniu inwestora do inwestycji w startup, ale jest pewną formą zwrócenia jego uwagi i zaproszenia do szerszego zapoznania się z projektem. Jeśli inwestor zainteresuje się projektem to kolejnym krokiem powinno być spotkanie, o którym piszę poniżej.

Podsumowując, pozyskiwanie kapitału powinno zawsze się rozpoczynać od przesłania funduszowi Venture Capital teasera inwestycyjnego.

Pitch-deck – spotkanie z funduszem Venture Capital

Pozyskiwanie kapitału będzie kontynuowane, jeśli dany fundusz VC wyrazi chęć poszerzenia wiedzy na temat projektu. Takie spotkanie organizowane jest w biurze funduszu lub też przeprowadza się je jak spotkanie online. W tym drugim przypadku wykorzystuje się takie popularne narzędzia do przeprowadzania wideokonferencji jak na przykład MS Teams czy Zoom.

Przedstawienie projektu przez założyciela podczas pierwszego spotkania przeprowadza się przy wykorzystaniu prezentacji, czyli pitch deck. Narzędzie to powinno umożliwiać założycielowi startupu na przekazanie szerszych informacji o projekcie niż te, które zostały przedstawione w teaserze inwestycyjnym.

Do przygotowania pitch deck wykorzystuje się takie programy i aplikacje jak na przykład SlideDog, Prezi, Google Slides, Microsoft PowerPoint czy Visme.

Pitch deck stosuje się często na etapie wstępnej selekcji projektu (zamiast teasera). W przeciwieństwie do prezentacji na spotkanie, taki pitch deck powinien zawierać bardzo dużo tekstu.

Model finansowy – analiza startupu

Jeśli spotkanie czy spotkania z funduszem zakończą się pozytywnie to pozyskiwanie kapitału wchodzi w kolejną fazę. Charakteryzuje się ona pogłębioną analizą projektu. Kluczowym narzędziem wykorzystywanym na tym etapie jest model finansowy.

Model finansowy przedstawia założenia modelu biznesowego startupu oraz prognozę finansową. Prognoza finansowa zawiera kluczowe założenia dotyczące rozwoju startupu w przeciągu kilku lat od momentu dokonania inwestycji. Dodatkowo, z modelu finansowego powinna wynikać kwota kapitału niezbędnego realizacji założonych celów.

Przygotowuje się go przy wykorzystaniu takich programów i aplikacji jak na przykład Microsoft Excel, Google Workspace czy LibreOffice.

Autor: Mariusz Malec

Mariusz Malec to założyciel i zarządzający firmą doradczą Private Equity Consulting (https://www.private-equity.pl/). Prowadzi specjalistyczny blog. Firma wspiera przedsiębiorców w takich obszarach jak: sprzedaż firmy, wycena firmy i pozyskiwanie finansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.