Najlepsze presety lightroom do zdjęć
Technologia

Jak znaleźć najlepsze presety lightroom?

Presety lightroom są bardzo popularne i łatwo dostępne. Jak spośród wielu presetów wybrać najlepszy? Jest to niełatwe zadanie i wymaga odrobiny uwagi. Zanim zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Jaki format presetu lightroom wybrać?

Presty lightroom występują w trzech formatach: lrtempalte, DNG i XMP. Pierwszy z nich odpowiedni jest dla starszych aplikacji. Aktualizacja lightroom 7.3 wprowadziła zmiany i zastąpiła pliki Irtemplate formatem XMP. Format DNG to z kolei zdjęcia z zapisem wszystkich edycji. Można je importować do presetów starszych wersji desktopowych, które nie obsługują już formatu XMP oraz do aplikacji mobilnej. Dlatego warto wybierać presety zapisane zarówno w formacie XMP, jak i DNG, gdyż dzięki temu można z nich korzystać na każdym urządzeniu, bez względu na to, czy jest ono mobilne, czy też nie.

Styl presetów

Wybór stylu presetów zależy głównie od indywidualnych upodobań i gustu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by pasowały one do tematyki zdjęć. Inaczej z danym presetem będą wyglądały widoki z wakacji w tropikach, a inaczej fotografie dzieci, czy aranżacji mieszkania. Dlatego należy kierować się głównym przeznaczeniem tematycznym presetu. Zdjęcia o innej tematyce mogą uzyskać kolory lub oświetlenie przy zastosowaniu niewłaściwego presetu i stracić na atrakcyjności, zamiast ją podkreślić. Preset to zestaw ustawień edycji, takich jak nasycenie bieli, cienie, wyostrzenie, oświetlenie i wiele innych. Twórcy presetów wybierają optymalne ustawienia do danego rodzaju zdjęć. Warto o tym pamiętać.

Jakie presety lightroom wybrać?

Wiedząc, jakich efektów oczekujemy i w jakim formacie musi być zapisane zdjęcie, należy zastanowić się, czy korzystniejszym wyborem będzie zakup pojedynczego presetu, czy też całego pakietu. Na stronie getprsts.pl dostępne są zestawy kolekcji. Jest to korzystniejsze cenowo rozwiązanie, niż oddzielny zakup poszczególnych kolekcji. W pakiecie znajdują się presety odpowiednie do obróbki zdjęć o różnorodnej tematyce. Daje to wiele możliwości wykorzystania bez przepłacania.

Nie jest łatwo wybrać najlepsze presety lightroom. Zawsze należy zwracać uwagę na odpowiedni format i przeznaczenie, a ponadto kierować się własnym gustem. Dzięki temu zdjęcia nabiorą indywidualnego stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.