Dwoje smutnych ludzi stoi na moście przy jeziorze
Rozwój

Przemoc jako przyczyna rozwodu

Rozpad małżeństwa jest trudnym przeżyciem, które dotyka nie tylko małżonków, ale również ich rodziny i bliskich. Wydarzenie to jest tym trudniejsze, im boleśniejsze okoliczności mu towarzyszą. Jedną z częstych przyczyn rozwodów wciąż, niestety, stanowi przemoc w rodzinie. Ze względu na delikatny charakter spraw rozwodowych warto skorzystać z pomocy prawnej ze strony doświadczonych adwokatów – szczególnie gdy sprawa wiąże się z przemocą lub innymi poważnymi problemami, które mogą znacząco skomplikować całą procedurę. Aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „adwokat rozwód Wrocław” lub inne, interesujące Cię miasto – warto z tego skorzystać, ponieważ wsparcie ze strony adwokata może znacząco usprawnić przebieg sprawy i podnieść komfort psychiczny uczestniczących w niej stron.

Przemoc a rozwód z orzeczeniem o winie

Jak wynika z art. 57 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd orzekając rozwód, może – na wniosek jednego z małżonków – stwierdzić, która ze stron ponosi winę za rozpad związku małżeńskiego. Jedną z kluczowych przyczyn, która może być dla sądu wiarygodnym potwierdzeniem słuszności takiego żądania i przesłanką do orzeczenia rozwodu wyłącznie z winy jednego ze współmałżonków, jest stosowanie przez niego przemocy.

Można wskazać wiele form przemocy w rodzinie w zależności od sfery życia, którą dotyka. Przemocowe zachowanie może być związane ze sferą fizyczną, psychiczną, intymną, ekonomiczną, a także dotyczyć innych obszarów wynikających z obowiązków małżeńskich. Co istotne, przemoc w rodzinie ze strony jednego z małżonków może nieść za sobą nie tylko konsekwencje w sprawie cywilnej (skutkujące orzeczeniem o winie w procesie rozwodowym), ale również w sferze karnej jako podejrzenie dokonania przestępstwa. Przemoc wobec rodziny może być powodem uruchomienia procedury tzw. Niebieskiej Karty, która ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa osobie, na której stosowana jest jakaś forma przemocy. Do wszczęcia takiego procesu wystarczy zgłoszenie faktu przemocy na numer alarmowy 112, na policję lub do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Udowodnienie przemocy w trakcie rozwodu – czy będzie potrzebny adwokat (rozwód Wrocław)?

Aby udowodnić, że w rodzinie istnieje przemoc, w trakcie sprawy rozwodowej zwykle kluczowe okazują się zeznania samej ofiary, wobec której przemoc ta była stosowana, a także zeznania świadków. Najczęściej są nimi: dzieci małżonków, pozostali członkowie rodziny, przyjaciele, znajomi czy sąsiedzi. Jeśli dodatkowo została założona wspomniana Niebieska Karta, to ważnymi dowodami w procesie rozwodowym będzie ponadto zawarta w niej dokumentacja. Wówczas na świadków zwykle powołuje się również policjantów oraz pracowników socjalnych, którzy byli odpowiedzialni za wszczęcie tej procedury. Jeżeli zaistniała przemoc w rodzinie dotyczyła sfery fizycznej, w takich sytuacjach za istotne dowody w sprawie mogą posłużyć badania lekarskie i zdjęcia obrażeń, jeśli małżonek, będący ofiarą przemocy, zdecydował się pójść do lekarza. Częstokroć dowodami w sprawie są także nagrania awantur czy innych niepokojących zdarzeń.

Znacznie trudniejszą do udowodnienia okazuje się przemoc psychiczna, dla której w większości przypadków dowodem są jedynie zeznania samej ofiary i świadków, pochodzących z jej najbliższego otoczenia. Każdorazowo jednak warto zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej ze strony doświadczonego adwokata. Rozwód z adwokatem (Wrocław) ma niekiedy bardzo delikatny charakter, a przemoc dodatkowo komplikuje przebieg procesu rozwodowego. Aby dojść swoich praw i uzyskać najkorzystniejsze rozstrzygnięcie sprawy, niekiedy wsparcie specjalisty z zakresu prawa rodzinnego jest koniecznością, która może nie tylko skrócić i ułatwić całe postępowanie, ale również zapewnić większy spokój i bezpieczeństwo ofierze przemocy domowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.