System podatkowy
Finanse

Skala, liniowy czy ryczałt – który system podatkowy jest najkorzystniejszy dla Twojej firmy?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą jako osoby fizyczne mają do wyboru skalę podatkową, podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany.

Wybór formy opodatkowania dla Twojej firmy to jedna z pierwszych, a jednocześnie najważniejszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć. Forma opodatkowania to czynnik, który może mieć jeśli nie decydujący, to przynajmniej bardzo znaczący wpływ na rentowność i stabilność Twojego biznesu.

Generalnie, przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma kilka opcji do rozważenia:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt ewidencjonowany.

Każdy z tych wariantów ma swoje cechy, zalety i wady, które należy w pełni zrozumieć przed podjęciem decyzji.

Skala podatkowa

Najpierw porozmawiajmy o skali podatkowej. Jest to system, w którym stosuje się dwie stawki podatku — w zależności od wysokości osiąganych dochodów. W praktyce oznacza to, że stawka podatku może się zmieniać wraz ze wzrostem dochodów.

W sytuacji, gdy Twój dochód roczny nie przekracza 120 000 złotych, musisz jako przedsiębiorca oprowadzić podatek w wysokości 12 proc. Jeżeli po tym, jak przekroczysz tę kwotę (w skali roku), stawka podatku wzrośnie do 32% (jest to tzw. drugi próg).

Kolejną zaletą tego progu podatkowego jest ulga podatkowa w wysokości 30 000 zł rocznie (została ona znacząco podniesiona w ostatnich latach), co może okazać się szczególnie korzystne w przypadku przedsiębiorców o niskich dochodach. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą (na tym etapie zwykle osiąga się niewysokie dochody).

Wydaje się, że wysoka stawka w ramach drugiego progu to główna wada skali podatkowej. Oprócz tego możesz uwzględnić koszty uzyskania przychodu związane z prowadzeniem biznesu (np. wydatki z tytułu czynszu czy wypłaconych pracownikom wynagrodzeń), które pomniejszą podstawę opodatkowania.

Oprócz tego możliwe jest wspólne rozliczanie się z małżonkiem oraz prawo do skorzystania z ulg (ulga na dziecko itp.).

Podatek zryczałtowany

Jeśli chodzi o podatek zryczałtowany, to zobowiązania na rzecz fiskusa są obliczane na podstawie sprzedaży (tzn. przychodu), a nie dochodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. A zatem, wydatki nie podlegają odliczeniu.

Taki stan rzeczy oznacza, że w przypadku firm, które ponoszą wysokie koszty działalności, podatek do zapłaty może okazać się znacznie wyższy w porównaniu ze skalą. Z drugiej jednak strony stawki tego podatku są zróżnicowane w zależności od przedmiotu wykonywanej działalności i wynoszą:  2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 12 proc., 12,5 proc., 14 proc., 15 proc. oraz 17 proc. Co to oznacza? Odpowiedź jest prosta: w przypadku niektórych branż stawki są na tyle niskie, że ryczałt ewidencjonowany może okazać się bardziej opłacalny nawet pomimo tego, że nie można odliczać kosztów.

Podatek liniowy

Ostatnią formą opodatkowania, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku przedsiębiorców-osób fizycznych, jest podatek liniowy. W ramach tego rozwiązania płaci się stałą stawkę podatku w wysokości 19 proc. niezależnie od poziomu dochodów — a zatem, nie trzeba obawiać się, że po przekroczeniu progu 120 000 złotych „wejdziemy” w drugi próg.

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w ramach podatku liniowego nie można liczyć na ulgi podatkowe, które mogłyby mieć wpływ — rzecz jasna, pozytywny — na wysokość rachunku podatkowego.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór formy opodatkowania dla działalności gospodarczej absolutnym must have każdej firmy. Świadomość różnic między skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz zryczałtowanym pozwoli podjąć odpowiednie decyzje. Rzecz jasna, nie samymi podatkami przedsiębiorca żyje. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że prowadzenie działalności gospodarczej to sztuka stawiania czoła codziennym wyzwaniom.

Do takich należy nie tylko zdobycie klientów, ale także ściągnięcie od nich należności handlowych z tytułu wykonanych usług lub dostarczonych towarów. Niestety, nie zawsze windykacja długu jest taka prosta. Nierzadko optymalnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji wsparcie, jakie oferuje firma windykacyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.