Mężczyżni siedzą w biurze przy dokumentach
Biznes

Zwolnienia grupowe – jak powinny przebiegać, żeby były zgodne z prawem?

O zwolnieniach grupowych możemy mówić, kiedy obejmują one co najmniej 10 pracowników, kiedy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników lub 30, w momencie, kiedy zakład pracy obejmuje nie mniej niż 300 pracowników. Zwolnienia grupowe są niestety dość częste – jak jednak powinny przebiegać, by były zgodne z prawem?

Zwolnienia grupowe a prawo pracy

Aby można było mówić o zwolnieniach grupowych, pracownicy muszą być zwolnieni w okresie nieprzekraczającym 30 dni. Co ważne pracodawca jest zobowiązany jak przyczyny rozwiązania umowy o pracę podać te niedotyczące pracowników. Powinny odbyć się dwoma drogami: w drodze wypowiedzenia, którego dokonuje pracodawca albo na mocy porozumienia stron, z inicjatywy pracodawcy. Zwolnieni pracownicy powinni być wliczany do załogi objętej zwolnieniami grupowymi i powinno być ich co najmniej pięciu.

Jeśli zwolnienie grupowe zostało przeprowadzone prawidłowo, pracownicy powinni otrzymać od pracodawcy rozwiązanie umowy, a także ewentualne referencje, usprawniające szukanie nowej pracy. W przypadku zwolnienia za porozumieniem stron pracodawca powinien wpisać w dokumencie powód zwolnienia, np. redukcja etatów ze względu na niską rentowność firmy. Dla obu stron najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie za porozumieniem stron. Przed podpisaniem wypowiedzenia pracownik ma prawo odebrać swoją miesięczną wypłatę, a także zaległy urlop. Może również otrzymać równowartość pieniężną za urlop, którego nie wykorzystał, czyli tak zwany ekwiwalent urlopowy.

Zwolnienie grupowe a odprawa

Odchodzącym z firmy pracownikom należna jest odprawa, która nie przekracza 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia. Odprawę należy ustalić według takich zasad, jak ekwiwalent za urlop. Wysokość odprawy, jaką może otrzymać pracownik po rozwiązaniu umowy o pracę, jest zależna od jego stażu pracy w danej firmie. Przykładowo, jeśli pracownik pracuje krócej niż 2 lata, to jego odprawa jest równa miesięcznemu wynagrodzeniu. Pracownicy ze stażem nie większym niż 8 lat otrzymują dwukrotność swojej miesięcznej pensji, a ci pracujący więcej niż 8 lat – trzykrotność pensji miesięcznej.

Chcąc dowiedzieć się więcej o zwolnieniach grupowych oraz prawie pracy, wejdź na stronę: https://www.tgc.eu/specjalizacje/prawo-pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.