Naprawianie i odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku który leży na białym stole
Technologia

Co zrobić w przypadku uszkodzenia dysku?

Wielokrotnie możemy zaobserwować, że nasze urządzenia elektryczne już zawczasu informują nas o pewnych ewentualnych awariach czy problemy. W takiej sytuacji należy reagować od razu i zgłosić się do serwisu, gdyż dzięki temu będziemy mogli uniknąć poważniejszych awarii.

Wielokrotnie możemy zaobserwować, że nasze urządzenia elektryczne już zawczasu informują nas o pewnych ewentualnych awariach czy problemy. W takiej sytuacji należy reagować od razu i zgłosić się do serwisu, gdyż dzięki temu będziemy mogli uniknąć poważniejszych awarii. Sprawa w sposób oczywisty dotyczy również komputerów, a zarazem z nimi dysków twardych. Co należy zrobić, kiedy pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o problemach z naszym urządzeniem? Jak należy postąpić w takiej sytuacji? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Dlaczego dyski twarde się psują?

Pierwszy dysk twardy został zaprezentowany w roku 1965. Oczywiście znacznie różnił się od tych modeli, które mam aktualnie dostępny na rynku. Przede wszystkim należy wspomnieć o jego znaczących rozmiarach i jednocześnie małej pojemności. Na przestrzeni wielu lat jednak starano się urządzenie to zoptymalizować. Lata 90. XX wieku przyniosły nam efekt, który możemy cieszyć się po dziś dzień. Producenci oraz twórcy tego typu rozwiązań starali się zmniejszyć gabaryty dysku, a jednocześnie zwiększyć jego pojemność. Niewątpliwie to się udało, ale należy również zauważyć, że zmagamy się tutaj z przesadną miniaturyzacją. W związku z tym, że dokłada się wszelkich starań, by dyski twarde były jak możliwie największej pojemności, przy jednoczesnym zachowaniu szybkości odczytu danych i zapisu, stworzono rozwiązania dość delikatne i podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Oczywiście wybierając możliwie jak najwyższe rozwiązania sprzętowe, zmniejszamy ryzyko inwestycji w sprzęt awaryjny. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe użytkowanie naszych urządzeń niejednokrotnie w konsekwencji doprowadza do awarii dysku. Tego typu działania skutkują z kolei poważnymi problemami. Bardzo często konsekwencją uszkodzenia naszego dysku jest utrata danych. Na tym etapie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że samodzielne działania dotyczące uzyskania dostępu do utraconych lub usuniętych plików mogą skończyć się nie tylko niepowodzeniem, ale również doprowadzić do trwałych awarii sprzętowych oraz całkowicie zamkną nam drogę do tego, by odzyskać te pliki.

Odzyskiwanie danych z dysku to przede wszystkim proces złożony i wymagające nie tylko odpowiedniego zaplecza technologicznego, ale również wiedzy i doświadczenia. Korzystanie z różnego rodzaju darmowych programów, które na pierwszym etapie awarii mogą nam rzekomo pomóc, nie jest dobrym pomysłem. Ponadto specjaliści zawsze, kiedy dochodzi do poważnej awarii nośnika pamięci, starają się odzyskać dane nawet wtedy, gdy zmuszeni są do zniszczenia sprzętu.

Jak unikać uszkodzenia dysku?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by sprzęt był użytkowany właściwie. Jeżeli mówimy o dysku twardym w naszym laptopie, koniecznie należy dbać o nasz sprzęt. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jego transportowanie. Już na samym początku warto zakupić odpowiednią torbę, dostosowana zmianami do posiadanego laptopa. Warto zwrócić uwagę, to była ona odpowiednio wzmocniona. Różnego rodzaju wstrząsy oraz uderzenia negatywnie wpływają na dysk twardy. Dodatkowo zawsze warto pamiętać o tym, by transportować i przenosić laptop tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest on wyłączony. Bardzo łatwo możemy uszkodzić działający i pracujący dysk, a tym samym doprowadzić do utraty danych. Oczywiście należy również chronić naszego laptopa przed kontaktem z wilgocią, ewentualne zalaniem go różnego rodzaju płynami, kurzem, pyłem itd.

Co zrobić, kiedy dysk został uszkodzony?

Zawsze warto reagować odpowiednio wcześnie, kiedy tylko zauważę na pewno niepokojące objawy dotyczące działania naszego urządzenia. Niejednokrotnie z naszego laptopa mogą wydobywać się różnego rodzaju dźwięki, które powinny nas zaniepokoić. Również niewłaściwa praca komputera to sygnał, że należy odwiedzić odpowiedni serwis. Pamiętajmy, że odzyskiwanie danych z dysku jest żmudne, dlatego zawsze warto wykonać pewne czynności prewencyjnych, by uniknąć poważnych awarii. Jeżeli jednak doszło do uszkodzenia naszego laptopa, powinniśmy go odłączyć zasilanie i jeśli mamy taką możliwość, należy wyjąć baterię. Jak już wspomnieliśmy, powinniśmy także powstrzymać się od wszelkich samodzielnych prób ratowania naszego sprzętu, gdyż w konsekwencji mogą one doprowadzić do jeszcze większych usterek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.