Sprawdzanie archiwum strony internetowej
Technologia

Jak sprawdzić archiwum stron internetowych?

Artykuł partnera.

Jeśli planujemy założyć sklep WWW lub stronę firmową i znajdujemy domenę, która spełnia nasze oczekiwania, warto sprawdzić, czy pod tym adresem prowadzono wcześniej inny serwis. W tym celu można skorzystać z archiwum stron internetowych. Co to właściwie jest i jak z niego korzystać?

Co to jest archiwum stron WWW?

Witryny, nazywane archiwami, gromadzą wersje stron z różnych okresów. Dzięki nim internauta może bezpłatnie sprawdzić, jaka była zawartość danej strony WWW nawet 20 lat wcześniej. To również sposób na zweryfikowanie, jak w ciągu lat zmieniały się poszczególne serwisy. Archiwum internetu jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy zarejestrować domenę. Załóżmy, że zamierzamy prowadzić sklep czy wizytówkę firmy. Jeśli pod tym samym adresem prowadzono kiedyś nielegalną działalność, np. wykorzystano stronę do oszustwa, może mieć to negatywny wpływ na wizerunek Twojej firmy od samego początku prowadzenia biznesu. Weryfikacja wcześniejszej zawartości serwisu ma także znaczenie w kontekście pozycjonowania.

Archiwalne strony WWW są bezcenne dla tych, którzy rejestrują używane domeny, aby wykorzystać ich potencjał w pozycjonowaniu. Jednym z ważniejszych etapów budowania widoczności nowych serwisów opartych na takich domenach jest odtworzenie wcześniejszej struktury, dodanie tych samych podstron oraz podobnych treści.

Gdzie znaleźć archiwalne strony WWW?

Istnieje wiele serwisów, które gromadzą wersje witryn z różnych okresów, ale zdecydowanie najpopularniejszym jest Wayback Machine, dostępny pod adresem archive.org/web/. Znajduje się tam ponad 778 miliardów kopii stron WWW – to stan z połowy stycznia 2023 roku, a liczba dynamicznie rośnie. Korzystanie z serwisu jest banalnie proste. Wystarczy wyszukać adres strony WWW, a następnie wyświetli się kalendarz z oznaczonymi datami, z których zapisane są kopie. Zazwyczaj z jednego roku jest ich od kilku do kilkunastu. Zdarza się, że dostępne są różne wersje z tego samego dnia.

Nie oznacza to, że znajdziemy tam kopię każdej strony WWW. Właściciel danej witryny może za pomocą pliku robots.txt zablokować robota Wayback Machine i wtedy serwis nie pojawi się w archiwum. Jednocześnie sam możesz zapisać w nim kopię – wystarczy skorzystać z opcji Save Page Now widocznej w stopce na stronie głównej.
Poza Wayback Machine można skorzystać także z innych tego typu stron. Kopię da się sprawdzić w Google, ale najczęściej będzie pochodzić sprzed kilku godzin, dni, a maksymalnie tygodni. Serwisami o zbliżonych funkcjach są archive.ph, stillio.com oraz perma.cc. Niestety, nie wszystkie tworzą automatyczne kopie – część służy do ręcznego wykonywania przez właścicieli witryn. Więcej o serwisach, które zapisują archiwalne strony internetowe, można dowiedzieć się z tego artykułu: https://responsywnie.pl/web-development/archiwum-stron-internetowych/.

Kiedy przydają się archiwalne wersje stron?

Archiwalne strony internetowe mogą być potrzebne w wielu przypadkach. Jednym z nich jest przypadkowe usunięcie jakiegoś materiału z serwisu. Dzięki Wayback Machine dosłownie w kilka chwil da się odtworzyć tę zawartość. Innym przypadkiem jest atak hakerski, w wyniku którego utracimy część witryny. Wtedy również łatwo można przywrócić materiały, które chce się mieć w serwisie. Nie zawsze od razu zauważymy, że doszło do ataku – zdarza się, że wychwycimy to dopiero po tygodniach, kiedy nie uzyskamy już kopii zapasowej z tego okresu. Mogłoby to oznaczać utracenie wielu cennych materiałów. Dzięki archiwum stron internetowych nie dojdzie do takiej sytuacji.

Warto pamiętać, że i tak należy tworzyć kopie zapasowe. Firma hostingowa na pewno je generuje i utrzymuje przez określony okres. Trzeba mieć również własne kopie. Jeśli korzystamy z hostingu systemem administracyjnym Direct Admin, backup całego konta można utworzyć dosłownie jednym kliknięciem myszy, a następnie – tak samo łatwo odtworzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.