Biurku na którym stoi temida, książki i globus
Rozwój

Czy radca prawny i adwokat czymś się różnią?

Żargon prawniczy bywa trudny do zrozumienia przez osoby niezwiązane z tym środowiskiem. Dlatego w sytuacji, kiedy konieczny staje się kontakt z wymiarem sprawiedliwości, wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia prawnika, a wtedy już sam wybór odpowiedniego specjalisty może przysporzyć kłopotów. Dziedzina wskazuje na to, w jakim charakterze prawnicy mogą reprezentować swojego klienta przed obliczem sądu lub innej instytucji. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, na czym polega różnica między zawodem radcy prawnego i adwokata. Podpowiadamy też, w jaki sposób znaleźć odpowiedniego pełnomocnika w Gdańsku.

Jak wygląda edukacja prawnicza?

Wyjaśnienie rozbieżności między przedstawicielami różnych zawodów prawniczych ułatwi zapoznanie się z procesem zdobywania wykształcenia i uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy. Każdy prawnik zobowiązany jest ukończyć pięcioletnie studia z tytułem magistra prawa. W przeciwieństwie jednak do większości innych profesji jest to zaledwie początek drogi do pracy w zawodzie. Z dyplomem w dłoni każdy absolwent może złożyć wniosek o odbycie wybranej specjalizacji: radcowskiej, notarialnej, adwokackiej, komorniczej i sędziowskiej. Aby ją rozpocząć, należy zdać egzamin wstępny. Czas trwania aplikacji bywa różny, ale w przypadku adwokata i radcy wynosi on trzy lata. Ostatnim etapem jest przystąpienie do egzaminu zawodowego, którego pozytywny wynik daje tytuł i prawo wykonywania zawodu.

Jak więc widać zarówno radca prawny (Gdańsk), jak i adwokat to osoby, które zdobyły praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu prawa. Mają prawo do pracy w zawodzie oraz możliwość występowania przed urzędami jako profesjonalny pełnomocnik.

Czym zajmuje się adwokat?

Wykonywanie zawodu adwokata reguluje ustawa z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze (Dz.U. Nr 16, poz. 124 z późn. zm). Zgodnie z nią adwokat może świadczyć pomoc prawną poprzez udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii, przygotowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami.

Jakie uprawnienia posiada radca prawny (Gdańsk)?

Podobnie jak w powyższym przypadku, również zawód radcy prawnego regulowany jest przez ustawę. Tutaj jest to ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Radca prawny np. w Gdańsku także może świadczyć pomoc prawną, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. Na mocy przyjętej uchwały od 1. lipca 2015 roku radcowie prawni mogą występować jako pełnomocnicy reprezentujący swoich klientów w sprawach karnych i karnoskarbowych, o ile nie pozostają w stosunku pracy. Oznacza to, że wsparcie w wyżej wymienionym zakresie mogą świadczyć osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych w kancelariach lub spółkach. Jedynym wyjątkiem są pracownicy uczelni na etacie dydaktycznym lub dydaktyczno-naukowym. Pozostałe uprawnienia są tożsame z wymienionymi wcześniej kwalifikacjami adwokata.

Różnice między adwokatem i radcą prawnym?

Do 2007 roku obowiązywały przepisy, które bardzo jasno wskazywały różnicę między radcą prawnym i adwokatem – tylko ten drugi miał możliwość reprezentowania swojego klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Obecnie radcowie mogą to robić, jeśli są zatrudnieni w kancelarii lub spółce inaczej niż na umowę o pracę. Ponadto jeszcze do niedawna nie mogli oni być pełnomocnikami w sprawach rodzinnych, co również zostało zmienione. Dzisiaj zarówno adwokat, jak i radca prawny może występować przed sądem jako pełnomocnik w trakcie m.in. spraw rozwodowych.

Inną istotną różnicą jest sposób zatrudnienia. Radca prawny, tracąc przy tym część uprawnień, może zostać zatrudniony na podstawie kodeksu pracy. W przypadku adwokatów pozostaje tylko umowa cywilnoprawna. Nie ma to jednak większego znaczenia dla klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.