Kobieta zajmuje się faktoringiem online
Finanse

Faktoring online – kompendium wiedzy

Faktoring online to z całą pewnością najprostsza i najwygodniejsza ze wszystkich usług finansowych na całym światowym rynku. Dzieje się tak dlatego, że wymaga on minimum formalności, których w pełni dopełnić można przez Internet.

Faktoring online kierowany jest zarówno dla początkujących przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i dla wielkich korporacji. Dlaczego cieszy się aż taką wielką popularnością? I co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę? Na wszystkie te pytania i wiele innych odpowiemy w niniejszym artykule.

Faktoring online – czym właściwie jest? H2

Zacznijmy od samych podstaw i zdefiniujmy najważniejsze pojęcia. Ujmując to w najprostsze słowa – faktoring to konwersja faktur z odroczonym terminem płatności na pieniądze. A precyzyjniej – to zmiana zawartej na umowie kwoty w jej równowartość w gotówce. Tą ostatnią dostajemy od firmy finansującej tak zwanego faktora.

Faktoring online to jedna z form wyżej wymienionego narzędzia finansowego. Tutaj nacisk położony jest na łatwość w zawarciu umowy, która to sprowadza się do minimum formalności oraz prostoty i przejrzystości całego mechanizmu usługi. Jak z nazwy wynika, całość szybko i sprawnie zawrzeć można przez Internet.

Faktoring online oraz jego największe korzyści

Do największych korzyści płynących z faktoringu online wliczyć musimy także i te, które wynikają z jego podstawowej formy. Wymieniamy je poniżej.

  • Faktoring online doskonale dopasowany jest do sektora MŚP i wszelkich branż zwiększonego ryzyka – na przykład TSL (branża transportowa).
  • Zyskanie przez przedsiębiorstwo kapitału obrotowego. Ten ostatni zabezpiecza zaś płynność finansową, a co za tym idzie całą naszą firmę przed zatorami płatniczymi i upadkiem.
  • Szybkość otrzymywania gotówki. Pieniądze otrzymujemy bowiem najpóźniej w ciągu dwudziestu czterech godzin od przesłania faktorowi faktury od naszego kontrahenta).
  • Szeroka dostępność faktoringu online – nawet dla zupełnie nowych na rynku przedsiębiorców z zerowym doświadczeniem w prowadzeniu firm. Punkt ten mocno różnicuje faktoring od kredytu bankowego. W tym ostatnim sprawdzana będzie nasza wiarygodność, wypłacalność, historia oraz linia kredytowa. Sam kredyt obwarowany jest również wieloma obostrzeniami oraz jest zobowiązaniem finansowym (w odróżnieniu od faktoringu).

W jaki sposób zawiera się umowę faktoringu online?

Kolejną wielką i niedocenioną zaletą faktoringu online łatwość zawarcia samej umowy. Procedura jest bowiem uproszczona do maksimum i pozbawiona formalności. Żeby jej dopełnić, nie trzeba nawet wychodzić z domu i ręcznie podpisywać umowy. Zamiast tego wystarczy Internet i parę chwil na zapoznanie się ze wszystkimi, czytelnymi punktami umowy.

Faktorzy aż prześcigają się w tym, aby formularze na ich stronie www były możliwie proste i jasne. Po podpisaniu umowy nie pozostaje nam już nic innego, jak przesłanie faktury z odroczonym terminem płatności, którą dostaliśmy od naszego kontrahenta, firmie finansującej. Następnie ta ostatnia w ciągu dwudziestu czterech godzin przelewa na nasze konto sumę, na którą opiewa dokument. W taki właśnie sposób zyskujemy kapitał obrotowy, który wykorzystać możemy już całkowicie wedle naszego uznania: na zabezpieczenie płynności finansowej, bieżące wydatki (jak choćby wypłaty dla pracowników) czy na inwestycje (na przykład pakiet szkoleń lub poszerzenie oferty).

Faktoring zakupowy online

Warto w tym artykule poruszyć także aspekt faktoringu online. W świetle wymienionych w tekście argumentów widać jasno, że faktoring to wyjątkowo elastyczne narzędzie finansowe. Jego podstawowy mechanizm wykorzystać i dopasować można do wzbogacenia wielu różnych transakcji biznesowych.

Dobrym tego przykładem jest faktoring zakupowy online. Inna jego nazwa to faktoring odwrotny online. Sprowadza się on do sfinansowania naszego dokonanego na firmę zakupu przez faktora. Następnie spłacamy całą kwotę w wygodnych, dopasowanych do siebie ratach.

Podsumowanie

Faktoring uznawany jest za wyjątkowo elastyczne i pomocne narzędzie finansowe. Najwygodniejszą jego formą jest zaś faktoring online, także w swojej zakupowej odsłonie. Dobrym tego wyrazem jest niesłabnące zainteresowanie nim sektora MŚP i wielkich firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.