Kobieta zakłada prostą spółkę akcyjną
Biznes

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Od 1 lipca 2021 roku możliwe jest zakładanie nowych spółek kapitałowych. Rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian, nowelizując Kodeks Spółek Handlowych poprzez wejście w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy. Przepisy prawne wprowadzono głównie z myślą o biznesach, które wykorzystują w swojej działalności nowe technologie i wdrażają innowacyjne rozwiązania.

PSA, czyli Prosta Spółka Akcyjna

Założeniem rządu jest przede wszystkim stworzenie nowoczesnej gospodarki opartej na innowacjach. W ten sposób funkcjonują między innymi coraz popularniejsze start-upy, których działalność niejednokrotnie oparta jest na współpracy z partnerami pozyskiwanymi przez Internet.

Kodeks spółek handlowych uległ zmianie po raz pierwszy od 1934 roku. Rządzący przygotowali przedsiębiorcom szereg ułatwień, dzięki którym prowadzenie własnej spółki będzie o wiele mniej skomplikowane. Wymogi związane z jej założeniem zostały ograniczone do minimum.

Szybko i łatwo online

Jednym z przykładów jest możliwość rejestracji spółki przez Internet na portalu S24, którego prowadzeniem zajmuje się Ministerstwo Sprawiedliwości. Założycieli już na starcie spotykają ułatwienia – nie ma barier formalnych i finansowych, a wysokość kapitału akcyjnego może wynosić symboliczną złotówkę. Dla porównania: kapitał zakładowy w spółce z o.o. wynosi 5 tys. zł, a w spółce akcyjnej aż 100 tys. zł.

Akcjonariusze w PSA będą mogli wycofać wkład, jaki wnieśli na poczet kapitału zakładowego, o ile działania te nie spowodują ryzyka utraty zdolności finansowych w ciągu 6 miesięcy od momentu wpłaty.

Prosta spółka akcyjna

Podejmowanie decyzji zdalnie

Prowadząc PSA nie ma obowiązku tworzenia rady nadzorczej, a zarząd może być jednoosobowy. Rządzący ustalili również, że możliwe będzie stworzenie jednego organu, na przykład rady dyrektorów, której członkowie będą mogli podejmować decyzje związane zarówno z zarządzaniem, jak i z nadzorem spółki.

Kolejnym ułatwieniem jest podejmowanie wspólnych decyzji drogą elektroniczną. Istotne kwestie mogą być więc omawiane podczas wideokonferencji czy spotkań online. Dzięki temu, zdaniem włodarzy kraju, Prosta Spółka Akcyjna będzie prosperować płynniej i bez opóźnień czasowych.

Odpowiedzialnie, ale elastycznie

Nie ulega wątpliwości, że powyższe zmiany są doskonałą zachętą do zakładania spółek, które według nowych przepisów opierają się na technologii i sporej dawce elastyczności. Ograniczenie formalności oraz uproszczona procedura likwidacji PSA (a także możliwość wykreślenia spółki z KRS bez jej likwidacji) to rozwiązania, które charakteryzują się nowoczesnym podejściem do struktur kapitałowych.

Warto podkreślić, że założenia Prostej Spółki Akcyjnej może podjąć się każdy inwestor w dowolnej branży. Wyjątek stanowią te, które wynikają z przepisów szczególnych. Wraz z datą obowiązywania nowych przepisów dostępna jest także elektroniczna wersja Krajowego Rejestru Sądowego, która funkcjonuje na Portalu Rejestrów Sądowych. Jak łatwo się zorientować, rejestracja PSA wraz z wpisem do KRS może przebiegać w całości w sposób zdalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.