Konieczność zasięgnięcia porady prawnej, a w przypadku bardziej skomplikowanych spraw również wizja stawienia się przed sądem to z pewnością stresująca sytuacja zwłaszcza dla kogoś, kto nie dysponuje specjalistyczną wiedzą z zakresu prawa. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się konsultacja z adwokatem, która podobnie może budzić pewne obawy. Wybór odpowiedniego specjalisty nie jest dziś problemem – w każdym mieście znaleźć można bowiem kancelarię adwokacką, wpisując w wyszukiwarkę hasła „adwokat Jelenia Góra”, „adwokat Wrocław” czy inną, interesującą Cię miejscowość. To, co jednak okazuje się w wielu przypadkach pewnym kłopotem, to kwestia przygotowania do pierwszego spotkania z adwokatem. Dlatego z tego artykułu dowiesz się, o czym powinieneś pamiętać przed wizytą w kancelarii.
Pierwsza konsultacja z adwokatem – jak się do niej przygotować?
Jeśli znalazłeś odpowiednią kancelarię adwokacką, jedno z kluczowych zadań masz już za sobą. Wybór wykwalifikowanego adwokata specjalizującego się w konkretnej dziedzinie prawa, mającego doświadczenie w prowadzeniu spraw, która w niedalekiej przyszłości czeka również Ciebie, to bowiem niezwykle istotna kwestia. Aby jednak uzyskać kompleksową i satysfakcjonująca pomoc prawną, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do pierwszego spotkania z adwokatem. W tym celu warto zadbać o kilka niezwykle ważnych kwestii.
Ustal stan faktyczny sprawy
Przypomnij sobie i przeanalizuj wszystkie istotne szczegóły dotyczące stanu faktycznego Twojej sprawy. Adwokat np. w Jeleniej Górze będzie chciał bowiem znać aktualny etap sprawy. Jeśli toczy się już jakieś postępowanie w sądzie lub dotychczas zostało wydane jakieś postanowienie lub wyrok w Twojej sprawie – niezwłocznie poinformuj o tym swojego adwokata, dołączając ewentualne sygnatury akt i otrzymaną korespondencję z sądu.
W trakcie przedstawiania sprawy pamiętaj o tym, aby nie zatajać żadnych znaczących szczegółów, które mogą okazać się ważne dla przebiegu całego postępowania. W tym przypadku zatajenie istotnych informacji może skutkować tylko skomplikowaniem sprawy, jej wydłużeniem, a finalnie nawet przegraną w sądzie. Rozmawiając z adwokatem, powinieneś trzymać się prawdy i pamiętać, że adwokat jest bezwzględnie zobowiązany zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jako klient kancelarii adwokackiej masz zagwarantowaną zatem całkowitą poufność.
Przygotuj potrzebne dokumenty
Przed pierwszym spotkaniem z adwokatem powinieneś zgromadzić wszystkie dokumenty, które mogą okazać się ważne w trakcie postępowania. Jeśli masz wątpliwości, czy niektóre z nich są faktycznie niezbędne – zabierz je również ze sobą, aby ocenił to specjalista. Na pewno przydatne mogą okazać się wszelkie umowy, akty notarialne, pisma urzędowe oraz dotychczas wydane w sprawie wyroki i postanowienia sądowe. Podczas pierwszej konsultacji w kancelarii warto przekazać adwokatowi także dokładne dane (nazwiska, numery kontaktowe, adresy zamieszkania) wszystkich osób, które można w dalszym etapie postępowania powołać w charakterze świadków. To z pewnością ułatwi późniejsze czynności.
Określ swoje stanowisko
Aby adwokat (Jelenia Góra) mógł udzielić Ci rzetelnej i kompleksowej pomocy prawnej, musi dokładnie znać Twoje stanowisko w sprawie oraz cel, do którego dążysz. Zastanów się zatem, czego dokładnie oczekujesz i co chcesz osiągnąć. Przemyśl również, czy jesteś gotowy na jakiekolwiek ustępstwa w sprawie oraz czy bierzesz pod uwagę ewentualne rozwiązanie sporo drogą polubowną (np. w wyniku mediacji).
Ponadto podczas pierwszego spotkania z adwokatem nie bój się zadawać pytań – zarówno tych dotyczących samej sprawy, jak i obsługi prawnej, kosztów czy przewidywanego czasu trwania postępowania. Pamiętaj, że doświadczony adwokat to gwarancja kompleksowego wsparcia na każdym etapie sprawy, a jego zadaniem jest nie tylko reprezentacja w sądzie, ale także pomoc we wszystkich czynnościach przedprocesowych, aż do prawomocnego zakończenia sprawy.