Mężczyzna sprawdza czy ma telewizor z DVB-T2 HEVC
Technologia

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2 HEVC?

Zmiana standardu telewizji naziemnej zbliża się wielkimi krokami. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, a także rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie pojawiają się w związku z DVB-T2. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC? Co oznacza zmiana sposobu nadawania telewizji?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest nowy DVB-T2/HEVC. Jest to następca działającego do czerwca 2022 roku starszego standardu DVB-T/AVC. Proponuje on nowatorskie rozwiązania nie tylko, jeśli chodzi o polepszenie sygnału telewizji naziemnej, lecz także rozwinięcie sieci 5G. Na tej zmianie zyskają wszyscy, zarówno użytkownicy telewizji, jak i stacje telewizyjne.

Najnowszy standard umożliwia przede wszystkim oglądanie kanałów w wysokiej jakości. Na rynku pojawiają się urządzenia, które obsługują coraz to lepszą jakość, np. full HD. Dlatego niezbędna jest nowa technologia nadawania telewizji, która pozwoli w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych telewizorów.

Dla stacji telewizyjnych oznacza to możliwość nadawania większej liczby kanałów oraz poprawę jakości już istniejących. Wprowadzenie DVB-T2/HEVC wiąże się nie tylko z wysoką jakością obrazu, lecz także dźwięku. Jest to więc ogromna zmiana, która czeka nas już w połowie roku.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Pora więc odpowiedzieć na pytanie: jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB T2 HEVC? Istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wszystkie telewizory nabyte po 2018 roku są kompatybilne z najnowszym standardem. Związane jest to z przepisem, który został narzucony producentom w 2018 r., aby instalowali w nowych odbiornikach tunery, które są konieczne do korzystania z DVB T2/HEVC.

Pierwszym sposobem sprawdzenia możliwej kompatybilności jest włączenie specjalnego kanału rządowego, nadawanego właśnie w najnowszym standardzie. Jeśli na ekranie telewizora zostanie wyświetlony obraz, a także usłyszymy dźwięk, oznacza to, że telewizor spełnia postawione normy. Sposób ten nie zadziała jednak wszędzie, ponieważ kanał ten ma być dostępny tylko w określonych częściach Polski.

Drugi sposób na to, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC, to przejrzenie instrukcji obsługi urządzenia. Powinna być w niej zawarta informacja o tym, czy dany telewizor ma wbudowany tuner DVB-T2/HEVC. Jeśli zgubiliśmy instrukcję, do dyspozycji pozostaje strona producenta.

Co zrobić w przypadku braku kompatybilnego sprzętu?

W przypadku braku posiadania kompatybilnego telewizora lub dekodera urządzenia te trzeba jak najszybciej zakupić. Oczywiście wystarczy wybrać telewizor z DVB-T2/HEVC lub dostawkę. Należy jednak uważać na miejsca, z których planujemy nabyć dany sprzęt. Warto wybierać jedynie pewne sklepy i firmy w celu uniknięcia oszustwa. Takimi urządzeniami mogą być telewizory SMART TV marki Samsung. Oprócz wysokiej jakości wyświetlanego obrazu, a także kompatybilności z najnowszym standardem, posiadają one szereg innych funkcji, które wprowadzą Twoją rozrywkę na wyższy poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.