Załatwianie ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech
Biznes

Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę, z pewnością jednym z interesujących cię tematów są ubezpieczenia zdrowotne. Niemcy to jeden z krajów, w których istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego – prywatnego lub państwowego – jeżeli decydujesz się zamieszkać w tym kraju. Ubezpieczenie zagraniczne z Polski jest niewystarczające! Wyjaśniamy, co powinieneś wiedzieć na temat takiego ubezpieczenia i czym powinieneś sugerować się, wybierając ofertę.

  1. Państwowe a prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
  2. Potrzebne dokumenty
  3. Konsekwencje braku ubezpieczenia

Jeżeli chodzi o ubezpieczenia zdrowotne Niemcy narzucają konkretne wymagania, które powinny zostać spełnione. Norm nie spełniają chociażby taryfy tymczasowe typu BDAE, Hanse Merkur Reiseversicherung, DKV AS4, Care Concept.

Państwowe a prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

Mieszkając w Niemczech, możesz korzystać z ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, określanego potocznie jako państwowe. Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne realizują kasy chorych, których za naszą zachodnią granicą jest około 130. Wysokość składki jest tu stała, a zakres oferowanych świadczeń stosunkowo ujednolicony. Rozliczeń dokonuje się bezgotówkowo, przedstawiając kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Brzmi dobrze? Niestety, państwowe niemieckie ubezpieczenie zdrowotne ma także swoje wady. Nie obejmuje dodatkowych świadczeń – te stomatologiczne, ambulatoryjne i szpitalne można zrealizować prywatnie, w klinikach lub gabinetach, za dodatkową opłatą. Jedynie przy chorobach przewlekłych można ubiegać się o zwolnienie, pod warunkiem, że koszty przekroczyły 2% rocznych dochodów.

Pewnym rozwiązaniem staje się korzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jego zakres i składki są ustalane indywidualnie, a koszty leczenia refundowane.

Potrzebne dokumenty

Do zawarcia umowy ubezpieczenia zdrowotnego potrzebne są następujące dokumenty:

  • dokument tożsamości,
  • potwierdzenie zameldowania,
  • umowa o pracę albo potwierdzenie zgłoszenia działalności gospodarczej,
  • konto w niemieckim banku.

Konsekwencje braku ubezpieczenia

Czy warto zdecydować się na dostępne w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne prywatne? Zdecydowanie tak.

Zacznijmy od tego, że osoby, które mieszkają w Niemczech, a nie opłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne, prędzej czy później i tak będą musiały je uiścić. Zadba o to komornik. Studenci ryzykują wydaleniem z uczelni, a pozostałe osoby – brakiem możliwości zarejestrowania się w urzędzie pracy czy założenia działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.