wystawianie fakury przez internet
Biznes

Jak wystawić fakturę przez Internet?

Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością wystawiasz faktury – dokumenty, które potwierdzają zawartą z kontrahentem transakcję. Czy wiesz, że możesz to robić także przez Internet? Jest to w pełni legalne i pozwoli Ci na znaczne usprawnienie działalności.

Czym jest faktura?

Zanim przejdziemy do opisu faktury on-line, zastanówmy się, czym właściwie jest faktura. Najpopularniejsza definicja mówi o tym, że faktura to dokument księgujący sprzedaż danego produktu lub usługi. Fakturę VAT wystawiają obowiązkowo czynni podatnicy VAT. Natomiast zwolnieni z VAT przedsiębiorcy nie muszą tego robić, chyba że kontrahent zgłosi takie żądanie w przeciągu trzech miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym sprzedano towar lub usługę. Wówczas należy wystawić rachunek w przeciągu 7 dni od wystąpienia żądania.

Co musi zawierać faktura?

Faktura VAT musi zawierać następujące dane:

dane sprzedającego: nazwa, adres oraz Numer Identyfikacji Podatkowej

  • dane kupującego: nazwa, adres oraz NIP lub PESEL, jeśli kupujący jest osobą fizyczną.
  • cena wraz ze stawką i kwotą podatku.
  • nazwa sprzedanego towaru lub usługi.
  • data wystawienia faktury oraz data dokonania sprzedaży.
  • nazwa faktury (np. FR/01/01 – nazwa jest dowolna, numerowanie służy przede wszystkim przedsiębiorcy do celów ewidencji sprzedaży).

obliczanie faktury

Faktury online – czemu warto skorzystać?

Przedsiębiorcy wystawiają faktury na porządku dziennym – nierzadko po kilkadziesiąt lub nawet kilkaset naraz. Dlatego uproszczenie tego procesu i skorzystanie z możliwości, jakie daje Internet, może wydatnie przyczynić się do uproszczenia procesów i przyśpieszenia działania firmy. Zaletą faktur online wysyłanych przez maila jest też to, że w łatwy sposób można je ewidencjonować – nawet, jeśli zagubią się później na dysku komputera (choć lepiej trzymać je na dyskach wirtualnych lub zewnętrznych) to można je zawsze odnaleźć w historii korespondencji mailowej. 

Czy faktura VAT wystawione przez Internet jest zgodna z prawem?

Wystawianie faktur online jest w pełni zgodne z prawem. Fakturę taką wysyłamy mailowo i nie wymaga ona także odręcznego podpisu ani pieczątki firmowej. Najczęściej faktura taka ma formę pliku PDF, który łatwo można przesłać kontrahentowi i który powinien się z łatwością otworzyć na każdym komputerze.

Program do wystawiania faktur online

Aby wystawiać faktury online, nie potrzebujesz specjalistycznego oprogramowania – wystarczy, że na stronie druki-formularze.pl odnajdziesz interesujący Cię wzór faktury pdf, pobierzesz i wypełnisz danymi sprzedaży. Oprócz faktury VAT odnajdziesz tam też wzory zeznań podatkowych, druków i formularzy urzędowych.  Wystawiaj faktury online w kilku krokach – jeszcze nigdy wystawienie faktury nie było tak proste!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.