mężczyzna pracujący w branży IT
Marketing

Jakie są zarobki w branży IT?

Mówiąc o branży IT, najczęściej ma się na myśli programistów. W rzeczywistości jednak lista specjalizacji jest znacznie dłuższa i obejmuje tak różne stanowiska, jak graficy, specjaliści ds. UX, project managerzy, analitycy, ale też HR-owcy, czy Business Development. Jakich zarobków mogą oczekiwać?

Zarobki programistów

Programiści, najmocniej kojarzeni z IT, to specjalizacja, wokół której narosło wiele mitów. Faktem jest, że zarobki najlepszych z nich robią ogromne wrażenie. Jednocześnie jednak trzeba pamiętać, że wiele zależy od języków, w których danych programista się specjalizuje oraz doświadczenia w branży. Większość osób na stanowiskach juniorskich

Szacuje się, że w marcu 2020 roku mediana zarobków wynosiła 11300 zł brutto na umowach o pracę. Trzeba jednak brać pod uwagę wspomnianą już rozpiętość i dużą liczbę konkurujących ze sobą juniorów. Ciekawe informacje dodatkowe w tym temacie można znaleźć w artykule „Ile zarabia programista Social.Estate”.

Zarobki administratorów

Nie można zapomnieć także i o administratorach. W ich przypadku mediana zarobków wynosi 6800 zł brutto. Również w tym przypadku duże znaczenie ma jednak doświadczenie, a dodatkowo także wielkość firmy.

Ile zarabiają graficy?

Mediana zarobków grafików wyspecjalizowanych w przygotowywaniu materiałów używanych w aplikacjach, na stronach internetowych oraz w reklamie online to obecnie 4450 zł brutto.

Zarobki UX Designerów

Tak zwani UX-owcy to zawód łączący w sobie zdolności graficzne i projektowanie stron pod kątem ich użyteczności – a więc i efektywności. Ich umiejętności mają mocne przełożenie na to, na ile serwisy WWW konwertują. Nic więc dziwnego, że ma to odbicie w zarobkach UX designerów – mediana w ich przypadku wynosi 7200 zł brutto.

Software housy szukają wielu specjalistów

Jak już wspomnieliśmy, branża IT obejmuje także takie zawody, jak specjaliści ds. HR (którzy szukają najlepszych programistów, co wbrew pozorom nie jest łatwe), project managerzy zarządzający konkretnymi projektami, czy osoby zajmujące się Business Developmentem. W porównaniu z wieloma innymi branżami, w tym przypadku każda z tych specjalizacji wymaga większej wiedzy i lepszych kompetencji, co również przekłada się na zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.