mezczyzna trzymajacy klucze i zabawkowy samochod
Rozwój

Mniej popularne ale bardzo przydatne ubezpieczenia komunikacyjne

Znanym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu każdy posiadacz pojazdu mechanicznego chroni swój majątek oraz ma zabezpieczenie na wypadek konieczności pokrycia szkód, które sam spowoduje. Jakie jeszcze polisy może wykupić kierowca, aby czuć się pewniej i bezpieczniej?

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, warto wybrać ubezpieczenie, które zabezpieczy właściciela pojazdu adekwatnie do jego indywidualnych potrzeb przed konsekwencjami kolizji, wypadków czy innych zdarzeń na drodze. Są polisy, które chronią nie tylko w razie szkód takich jak zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu.

Dobrowolne ubezpieczenie od kradzieży i uszkodzeń pojazdów AC jest zabezpieczeniem na wypadek kradzieży samochodu czy motocykla, uszkodzenia w wyniku zderzenia, działania sił przyrody jak powodzie, huragany, oraz działania osób trzecich. AC gwarantuje też wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia pojazdu z winy właściciela. Warunki i zakres ochrony ustala ubezpieczyciel, a całość regulują zapisy OWU. Warto posiadać również polisę Assistance. Zapewnia ona kierowcy i pasażerom pomoc medyczną i techniczną w związku z awarią, wypadkiem lub kradzieżą pojazdu.

Do mało popularnych, lecz w niektórych przypadkach bardzo przydatnych polis, należy ubezpieczenie ochrony prawnej w ruchu drogowym, czyli OP.  Przedmiotem ubezpieczenia są tutaj koszty pomocy prawnej, które są ponoszone w celu ochrony interesów ubezpieczonego w związku z posiadaniem lub użytkowaniem pojazdu, a także jazdy w charakterze pasażera.

mężczyzna przy samochodzie
Man in car showroom choosing a car

Zakres ochrony ubezpieczenia OP (Ochrony Prawnej)

Wykupując polisę OP, można zapewnić sobie pokrycie kosztów pomocy prawnej w razie roszczeń z tytułu popełnienia przez użytkownika pojazdu czynów niedozwolonych. Liczyć można na pomoc prawnika w przypadku postępowań karnych lub spraw o wykroczenia, w razie zatrzymania prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego samochodu. Ubezpieczenie to zapewnia również ochronę interesów posiadacza pojazdu w sprawach umów naprawy czy przechowywania pojazdu.

Suma ubezpieczenia OP wynosi zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można z tych pieniędzy sfinansować wynagrodzenie radcy prawnego lub adwokata, opłaty sądowe takie jak koszty opinii biegłych, rzeczoznawców, wszelkie roszczenia osób poszkodowanych z winy ubezpieczonego, wydatki na podróże do sądów za granicę, lub kaucję w celu uniknięcia przebywania w areszcie, w związku z toczącym się postępowaniem karnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.