Obliczanie wynagrodzenia.
Finanse

Obliczanie wynagrodzenia netto brutto w rekrutacji

Rozpoczynając swoją karierę zawodową lub zmieniając pracę, jednym z ważnych elementów decyzyjnych są kwestie finansowe – w tym wysokość osiąganego wynagrodzenia. Oferty pracy tworzone przez profesjonalne podmioty mają wyglądać jak najbardziej atrakcyjnie. Nic więc dziwnego, że działy kadrowe i firmy korzystają z różnych sposób opisania możliwości zarobkowania. Kandydat powinien natomiast zdawać sobie sprawę, że wynagrodzenie wpisane w dwóch ofertach, w tej samej kwocie – dla niego realnie może znacząco się różnić, m.in. ze względu na różne rodzaje umów, podatków, itp. Bardzo użytecznym narzędziem mogą okazać się różnego rodzaju kalkulatory wynagrodzeń i kalkulatory podatkowe.

Podstawy i rodzaje wynagrodzeń

Wynagrodzenie brutto – Wynagrodzenie brutto to zasadniczo kwota wpisana w ramach podpisywanej umowy o prace. Ta kwota wynagrodzenia jest też najczęściej podawana w ogłoszeniach o pracę oraz w trakcie procesu rekrutacyjnego. W tym miejscu należy pamiętać, że kwota, którą pracownik otrzyma realnie na swój rachunek bankowy, będzie zasadniczo niższa. Na wysokość tych różnic wpływa również rodzaj stosunku łączącego strony – czy jest to na umowa o pracę, umowa zlecenie, czy tak zwana współpraca „na fakturę”.

Wynagrodzenie netto – Wynagrodzenie netto jest zasadniczo kwotą wynagrodzenia, którą pracownik, lub zleceniobiorca otrzymują w dniu wypłaty. Innymi słowy – kwotą zmniejszoną o kwoty, które pracodawca musi odprowadzić, na przykład na ubezpieczenie zdrowotne, czy zaliczkę na podatek dochodowy.

Podstawy działania kalkulatorów

Do przeliczenia pomiędzy wynagrodzeniem brutto, a netto służy kalkulator wynagrodzeń lub kalkulator brutto-netto. Aby odpowiednio z niego skorzystać, podatnik powinien znać co najmniej podstawowe dane dotyczące planowanej współpracy, czyli: kwotę wynagrodzenia brutto lub netto, okres, kiedy ma być ono osiągane oraz rodzaj współpracy (umowy), która jest planowana. W przypadku korzystania z tego typu narzędzi, należy rekomendować korzystanie tylko z narzędzi aktualnych (aktualizowanych) oraz dostarczanych tylko przez profesjonalnych dostawców tego rodzaju oprogramowania.

Przykład praktyczny kalkulator wynagrodzeń

Przykładowo – jeżeli oferta o pracę wskazuje kwotę brutto 5000 zł, wtedy po kandydat o pracę (zlecenie) powinien spodziewać się wypłaty w wysokości około 3613 złotych. W takim wypadku, składka emerytalna wyniesie 488 złotych, składka rentowa (1,5%) 75 zł, składka chorobowa (2.45%) 122,50 zł, składaka na ubezpieczenie społeczne 685,50 zł, składka na ubezpieczenie zdrowotne (9%) 388,31 zł, koszty uzyskania przychodu 250zł, zaliczka na podatek (175) 647,29 zł.

Całkowite koszty pracodawcy

W trakcie rekrutacji również przyszły pracodawca (albo zleceniodawca) powinien zastanowić się nad budżetem, który planuje przy zatrudnianiu nowej osoby, czy tworzeniu nowego stanowiska. W tym zakresie, przydatnym pojęciem będzie tak zwany całkowity koszt pracodawcy. Można określić go również przy użyciu odpowiednich kalkulatorów wynagrodzeń. Na taki całkowity koszt wynagrodzenia składają się zarówno koszty ponoszone przez pracodawcę, jak i pracownika – czyli przede wszystkim składki na ubezpieczenia, składki oraz podatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.