Mężczyzna w firmie zajmuje się outsourcingiem IT
Biznes

Outsourcing IT czy własny pracownik – co jest tańsze?

Artykuł partnera.

Prowadzenie własnego biznesu bez jakichkolwiek usług informatycznych wydaje się dzisiaj po prostu niemożliwe, ale żeby taki system poprawnie funkcjonował, potrzebny jest kompetentny pracownik. Czy też raczej – zespół pracowników, bo jednej osobie może być trudno nad wszystkim zapanować. Wiele firm w takiej sytuacji decyduje się na outsourcing.

Na czym polega outsourcing IT?

Outsourcing to zlecanie konkretnych zadań podmiotom zewnętrznym, które specjalizują się właśnie w danej dziedzinie. Usługi IT są często realizowane w ten sposób, bo każda firma potrzebuje infrastruktury informatycznej, a nie zawsze ma w swoim zespole osoby o odpowiednich kompetencjach. Firma wykonująca usługę może zapewniać kompleksowe wsparcie albo zajmować się tylko wybranymi obszarami – zakres współpracy ustalany jest indywidualnie.

Najczęściej w ramach umowy outsourcingowej znajduje się administrowanie serwerami, zarządzanie biurowym sprzętem, usuwanie awarii, hosting, profesjonalne archiwizowanie danych, aktualizacja oprogramowania. Oferta Enicom obejmuje także produkcję oprogramowania oraz wdrożenia IT. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że klient zawsze może liczyć na usługi specjalistów z konkretnego obszaru, a zatrudnienie tak dużego zespołu byłoby dla firmy poważnym obciążeniem finansowym.

Czy outsourcing redukuje koszty?

Własny dział IT to spory wydatek, szczególnie gdy myśli się o zatrudnieniu specjalistów wysokiej klasy. Po stronie przedsiębiorcy są wtedy wszystkie wydatki związane z urządzeniem działu, kupnem sprzętu, pensjami, urlopami, szkoleniami, szukaniem zastępstw w razie choroby pracownika. Minęły już też czasy, kiedy całym działem zajmowała się jedna osoba – profesjonalny zespół IT to przynajmniej kilku pracowników.

Koszt zatrudnienia własnych pracowników jest tym wyższy, że nie każdy specjalista jest tak naprawdę potrzebny na co dzień. Właśnie outsourcing doskonale rozwiązuje ten problem, bo nie trzeba takiej osobie płacić oddzielnej pensji za cały miesiąc, tylko korzysta się okresowo z jej usług w ramach umowy. Outsourcing IT opłaca się zwłaszcza mniejszym firmom, ale i duże przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania, na przykład przy realizacji poważniejszych projektów albo wdrożeniach nowego oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.