Obsługa prawna firm jest przydatna w wielu aspektach działalności firmy
Biuro

Prawna obsługa firm – co się na nią składa?

Prowadzenie firmy nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza przy często zmieniających się przepisach prawnych. Dlatego warto skorzystać z obsługi prawnej firm, świadczonej przez kancelarie prawne. Na jaką pomoc można liczyć?

Podejmując nieraz trudne decyzje biznesowe, warto skonsultować się z prawnikiem, który będzie na bieżąco z przepisami prawa i pomoże rozwiązać wiele problemów prawnych, z jakimi wiąże się prowadzenie firmy, a także doradzi działania, które pomogą w rozwoju przedsiębiorstwa. Obecnie współpraca firmy z kancelarią prawną jest dużo łatwiejsza, dzięki prawnej obsłudze firm czyli usłudze prawnej świadczonej na rzecz przedsiębiorcy. Na czym ona polega?

Jak wygląda obsługa prawna firm?

Prawna obsługa przedsiębiorstw polega na tym, że dana firma zawiera umowę z kancelarią prawną na stałą obsługę firmy. Oznacza to, że prawnicy kancelarii są dostępni dla firmy zawsze, kiedy zaistnieje taka potrzeba. W przypadku takich problemów prawnych, jak np. zawieranie ważnego kontraktu, restrukturyzacja przedsiębiorstwa czy konieczność rozwiązania jakiegokolwiek sporu prawnego, przedstawiciel kancelarii będzie gotowy do pomocy i znajdzie rozwiązanie najlepsze dla klienta. Szukając kancelarii zajmującej się obsługą prawną firm, warto wcześniej zapoznać się z zakresem świadczonych przez nią usług, aby upewnić się, że jest tam wszystko to, czego nasza firma potrzebuje. Przed rozpoczęciem współpracy, firma i kancelaria szczegółowo ustalają jej zakres. Obsługa prawna firm jest skierowana do każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego rozmiaru czy liczby zatrudnionych pracowników i będzie ona przydatna również dla małych firm, albo takich które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Stała obsługa prawna firmy będzie korzysta dla przedsiębiorstwa, gdyż w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek problemów prawnych, łatwo będzie im można zapobiec. Prawnicy na bieżąco będą kontrolować funkcjonowanie firmy, dzięki czemu przedsiębiorstwo z wyprzedzeniem będzie mogło wdrożyć odpowiednie procedury, które pomogą uniknąć problemów w przyszłości. W przypadku znalezienia podczas audytu jakichkolwiek nieprawidłowości, od razu będzie można im zaradzić. Warto też wspomnieć o tym, że obsługa prawna firm oznacza spore oszczędności dla przedsiębiorstwa, stała współpraca z kancelarią będzie znacznie korzystniejsza cenowo niż pojedyncze zlecenia. Sposoby rozliczania z kancelarią są szczegółowo ustalane w umowie o współpracę i negocjowane przez obie strony, tak aby znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące zarówno dla firmy jak i dla kancelarii.

Jakie usługi składają się na obsługę prawną firm?

Obsługa prawna firm jest bardzo kompleksowa i obejmuje pomoc na każdym etapie prowadzenia działalności, od zakładania firmy aż po decyzję o ewentualnej restrukturyzacji. Klient może liczyć m.in. na takie usługi jak przygotowanie dokumentów założycielskich, rejestracja działalności, a także jej likwidacja czy przekształcenie, jak również przygotowywanie i opiniowanie bieżących dokumentów związanych z działalnością firmy czy wymaganych przez kodeks spółek handlowych. Prawnicy zajmą się też wszelkimi koniecznymi zmianami w KRS, takimi jak np. zmiany w zarządzie spółki, a także pomogą przygotować wzory umów czy zaopiniują umowy zawierane przez firmę oraz pomogą w ich negocjacjach. Kancelaria w ramach obsługi prawnej firmy, pomoże też w tworzeniu umów i statutów, windykacji należności czy sprawach z zakresy zamówień publicznych. Na życzenie klienta prawnicy kancelarii mogą też uczestniczyć np. w posiedzeniu zarządu spółki oraz reprezentować firmę na spotkaniach z dłużnikami czy organami administracji publicznej. Ważna i bardzo przydatna usługa to sporządzanie różnego rodzaju pism m.in. do instytucji publicznych, organów administracji czy sądów, a także reprezentacja klienta we wszelkich postępowaniach przed sądami powszechnymi i administracyjnymi. Obsługa prawna firmy to nie tylko usługi związane z szeroko pojętym prawem biznesowym, ale też np. rozwiązywanie problemów wynikłych z wypadku przy pracy, pomoc w sporach z zakresu prawa pracy czy w ochronie praw pracowników, a także bardzo ważnej dzisiaj ochronie danych osobowych. W zależności od branży, w jakiej działa firma, pomocna może się też okazać wiedza prawników w takich tematach, jak zwalczanie nieuczciwej konkurencji czy rejestracja znaków towarowych. Obsługa prawna firm obejmuje usługi w oparciu o różne dziedziny prawa, takie jak prawo handlowe, prawo zamówień publicznych, prawo cywilne, administracyjne, ochrona własności intelektualnej czy np. prawo reklamy. Rolą kancelarii współpracującej z przedsiębiorstwem jest także śledzenie zmieniających się przepisów prawnych i informowanie kancelarii o wszelkich zmianach, a także pomoc w ich wdrożeniu.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Jakubowska-Zawada, która zajmuje się obsługą prawną firm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.