mężczyzna w garniturze siedzący za biurkiem
Rozwój

Radca prawny w codziennych sytuacjach – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Wiele osób uważa, że usługi radców prawnych skierowane są wyłącznie do przedsiębiorców, którzy prowadzą własne firmy lub osób, które zmagają się z różnego rodzaju kłopotami z prawem. To błąd.

Dobry radca prawny może pomóc każdemu z nas w codziennych sytuacjach, przed którymi stajemy. Sprawdźmy więc, kiedy warto skorzystać z jego usług.

Odzyskiwanie długów

Z problemem odzyskiwania należności zmagają się nie tylko przedsiębiorcy. W chwili gdy udzieliliśmy prywatnej pożyczki, a osoba, która ją zaciągnęła, nie chce spłacić swojej należności, pomoc radcy prawnego jest nieodzowna. Bardzo często już przedsądowe wezwanie do zapłaty wystosowane przez niego przynosi lepsze efekty, niż prywatne próby kontaktu.

Sporządzanie i opiniowanie umów

Każdy z nas w ciągu swojego życia zawiera wiele umów różnego rodzaju. Umowy dotyczące najmu mieszkania, kupna lub sprzedaży, użyczenia, przekazania praw autorskich lub majątkowych – to tylko niektóre z nich. Bardzo często w takiej sytuacji korzystamy z gotowych wzorów dostępnych w Internecie. Zdarza się jednak, że są one zbyt ogólnikowe lub niedopasowane do naszej sytuacji, a co za tym idzie, nie chronią naszych praw. Dobry radca prawny sporządzi dla nas odpowiednią umowę lub też sprawdzi tę, którą chcemy podpisać i podpowie, czy jest ona dla nas korzystna.

Relacje z pracodawcą

Kiedy zawieramy stosunek pracy, mamy nadzieję, że firma, która nas zatrudnia, będzie uczciwie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Niestety, nie zawsze tak jest. Opóźnienia w wypłatach wynagrodzenia, nadużycia, mobbing, czy niesłuszne zwolnienie lub ukaranie to sytuacje, które mogą spotkać każdego z nas. Samodzielna potyczka przed Sądem Pracy z firmą, która bardzo często posiada własne zaplecze prawne, może okazać się walką z wiatrakami. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług radcy prawnego, który będzie reprezentował nasze interesy i podpowie, jak najlepiej dowieść swoich praw.

Sprawy rodzinne

Kolejnym rodzajem spraw, w trakcie których pomoc prawna może być nieoceniona, są wszystkie sprawy przeprowadzone przed sądem rodzinnym. Niezależnie od tego, czy chodzi o uzyskanie alimentów, sprawowanie opieki nad dzieckiem, pozbawienie jednego z rodziców praw rodzicielskich – pozwy muszą być nie tylko prawidłowo napisane, ale również dokładnie udokumentowane. W sytuacji, w której prym wiodą emocje, często nie udaje nam się tego zrobić. Doświadczony radca prawny nie tylko sporządzi pozew, ale również podpowie nam jakie załączniki do niego dołączyć, by sąd stanął po naszej stronie.

Czy warto korzystać z usług radcy prawnego w łatwych sprawach?

Wiele ludzi uważa, że z „łatwymi”, codziennymi kwestiami związanymi z prawem są w stanie poradzić sobie sami, bez konieczności korzystania z pomocy radcy prawnego. Często wiąże się to z chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nawet z pozoru błahe kwestie mogą okazać się problematyczne ze względu na nieznajomość przepisów prawa lub zmian, które w nich nastąpiły. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości lub trudności, a przy tym zależy nam na tym, by nasze sprawy zostały pomyślnie dla nas rozwiązane – skorzystanie z usług radcy prawnego to najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.