klucze od domu
Rozwój

Rzeczoznawca majątkowy, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szacowanie wartości nieruchomości jest czynnością, w której nie można bazować jedynie na subiektywnej ocenie posiadacza lub nabywcy danej nieruchomości. Do tego celu powołane są w Polsce osoby mające niezbędne uprawnienia nadane przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, mowa o rzeczoznawcach majątkowych.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawcy działają na mocy dwóch ustaw:

  • Prawo geodezyjne i kartograficzne (17 maja 1989 rok);
  • Ustawa o gospodarce nieruchomościami (21 sierpnia 1997 rok).

Z uwagi na złożoność materii niezbędne są w tym zawodzie wysokie kwalifikacje zawodowe uzyskane w ramach egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Dopiero pozytywny wynik egzaminu oraz wpis do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych uprawnia do podjęcia czynności zawodowych. Trzeba dodać, że wykonywanie pracy rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych zezwoleń jest w naszym kraju karane i uregulowane prawnie.

Zakres działania.

Na podstawie wyceny można określić:

  • Wartość rynkową nieruchomości;
  • Wartość dla celów hipotecznych i kredytowych;
  • Wartość odtworzeniową;
  • Wartość na potrzeby inwestora.

Zgodnie z prawem tylko i wyłącznie rzeczoznawca majątkowy jest uprawniony do wyboru właściwego podejścia oraz medoty i techniki. Jest on zobowiązany do działania w granicach określonego prawa, z tego powodu można zaliczyć ten zawód do profesji zaufania publicznego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rzeczoznawcy?

Jednym z czynników mającym istotny wpływ na poprawny przebieg wyceny, jest znajomość lokalnych i regionalnych uwarunkowań występujących na danym obszarze. Oznacza to, że wybór konkretnego rzeczoznawcy powinien opierać się między innymi na korelacji lokalizacji nieruchomości oraz terenem działania rzeczoznawcy. W przypadku Śląska optymalnym wyborem jest biuro Pani Barbary Włodarczykrzeczoznawcy majątkowego z Jaworzna, której zakres działania, poza wspomnianym Śląskiem obejmuje także powiaty województwa małopolskiego.

W przypadku pytań lub chęci umówienia spotkania rzeczoznawca zaprasza do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.