Mężczyźni rrozmawiaja w gabinecie o dochodzeniu należności
Finanse

Skuteczne sposoby dochodzenia należności

Artykuł sponsorowany.

Jak wskazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, aż jedna trzecia mikro-, małych i średnich firm zmaga się ze zleceniodawcami, którzy nie chcą płacić przez co najmniej 60 dni od wyznaczonego terminu. Ty także borykasz się z nieterminowymi płatnikami? Zajrzyj do artykułu i dowiedz się, jak skutecznie dochodzić należnych roszczeń.

Nieterminowe płatności ze strony kontrahentów to jedna z największych bolączek przedsiębiorców. Jak wskazują badania wykonane na zlecenie Rejestru Dłużników  BIG InfoMonitor, co trzecia firma ma zleceniodawców, od których czeka na zapłatę ponad dwa miesiące! Zdaniem połowy wierzycieli ich dłużnicy nie płacą, bo nie są w stanie, sami bowiem mają trudności z uzyskaniem zapłaty. Jest to przede wszystkim opinia branży handlowej (67 proc.) i przemysłu (58 proc.). Ale niewiele mniej, prawie czterech na 10 wierzycieli uważa, że opóźnienia są zamierzone, bo zleceniodawca po prostu kredytuje się ich kosztem (33 proc.) lub jeszcze gorzej, działa z myślą o wyłudzaniu towaru czy usług (4 proc.).

Jak skutecznie dochodzić należności?

Podstawową zasadą towarzyszącą skutecznemu dochodzeniu roszczeń powinna być aktywna postawa przedsiębiorcy, korzystanie z narzędzi pomagających w skutecznej windykacji oraz maksymalnie szybka reakcja na brak płatności. Jak pokazuje doświadczenie właścicieli firm, skuteczność egzekwowania świeżych należności jest zdecydowanie wyższa niż tych opóźnionych o tygodnie czy miesiące. Jeśli mimo upływu terminu płatności bank nie zaksięgował pieniędzy na Twoim koncie, zacznij działać. Co możesz zrobić?

 

  1. Skontaktuj się z nieterminowym płatnikiem. Przyczyny nieterminowych płatności bywają bardzo różne, czasem bardzo prozaiczne – e-mail z fakturą w skrzynce pocztowej SPAM, urlop osoby odpowiedzialnej za autoryzację przelewó Zanim wytoczysz cięższe działa, skontaktuj się z klientem. Upewnij się, że faktura dotarła do działu księgowości, a jeśli tak się stało — zapytaj o przyczyny braku płatności. Ustal także konkretny i dogodny dla obu stron termin, kiedy pieniądze wpłyną na Twoje konto.
  2. Wyślij wezwanie do zapłaty. Jeśli mimo uzgodnionego terminu pieniądze nie wpłynęły na Twój rachunek, a od terminu wymagalności zobowiązania minęło co najmniej 30 dni, wyślij dłużnikowi wezwanie do zapłaty z informacją, że konsekwencją braku płatności będzie umieszczenie jego danych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Aby dokonanie wpisu było możliwe, wartość zobowiązania musi wynosić co najmniej 500 zł (w przypadku przedsiębiorców) i 200 zł (w przypadku konsumentów). Jeśli nie chcesz przygotowywać dokumentu samodzielnie, możesz podpisać z BIG-iem umowę abonamentową. Dzięki temu zlecisz to zadanie profesjonalistom. Twoim obowiązkiem będzie jedynie wpisanie danych dłużnika do rejestru. Oczywiście pod warunkiem, że po 14 dniach od wysyłki dokumentu pieniędzy wciąż nie będzie na Twoim koncie.
  3. Wpisz dane dłużnika na czarną listę. Dla wielu przedsiębiorców wizja konsekwencji wynikających z obecności w rejestrze będzie skuteczną motywacją do uregulowania należności. Zwłaszcza jeśli opóźnienie nie wynika z braku środków na koncie, lecz z innych powodó Jeśli jednak tak się nie stanie, kolejnym etapem procesu windykacji powinno być wpisanie danych dłużnika do Rejestru Dłużników BIG. Wpisu dokonasz szybko, sprawnie i w 100% online, po zalogowaniu na swoje BIGKonto.
  4. Przekaż sprawę na drogę postępowania sądowego. Kolejnym krokiem do odzyskania należności powinno być skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, a następnie — po otrzymaniu wyroku lub nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności — przekazanie jej komornikowi.

Pamiętaj, procedura windykacyjna, zwłaszcza rozpoczęta kilka tygodni lub miesięcy po terminie wymagalności długu, ma zdecydowanie mniejsze szanse na zakończenie z pozytywnym skutkiem. Aby zminimalizować ryzyko nawiązania współpracy z nierzetelnym płatniczo klientem, warto wcielić w życie działania prewencyjne — zarówno przed rozpoczęciem współpracy , jak i w toku jej trwania. Podpisując umowę abonamentową z BIG InfoMonitor, zyskasz dostęp do nowoczesnych narzędzi, które skutecznie ochronią Twoją finansową płynność i pomogą zachować spokojny sen.

  • Dzięki Raportom o firmie w wersji podstawowej i rozszerzonej sprawdzisz, czy Twój klient nie ma długów względem podmiotów gospodarczych, banków, firm pożyczkowych i innych instytucji.
  • Usługa Monitorowania sprawi, że jako pierwszy dowiesz się, że dane Twojego klienta zostały wpisane do rejestru dłużnikó Szybka reakcja pomoże Ci skutecznie zabezpieczyć swoje interesy i uniknąć negatywnych konsekwencji.

Pieczęć prewencyjna umieszczana na fakturach będzie dla Twoich klientów jasnym sygnałem, że profesjonalnie podchodzisz do zarządzania należnościami i masz sposób na opieszałych płatników. Stosując pieczęć, poinformujesz swoich klientów o Twojej współpracy z BIG-iem i tym samym ostrzeżesz ich przed konsekwencjami opóźnionych płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.