Wybrana sztukateria do łazienki w domu
Dom

Sztukateria do łazienki, na co zwrócić uwagę?

Artykuł partnera.

Sztukateria jest znakomitą formą zdobienia, która dodaje mieszkaniu szczególnego klimatu. Wielokrotnie można zauważyć ją w wystroju sypialni, pokoju dziecięcego czy salonu w postaci zdobiących ramek ściennych. Czy można je wykorzystać jednak w łazience? Oczywiście, że można! Zanim jednak zakupisz sztukaterię do łazienki, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Z detalami zapoznasz się czytając nasze wskazówki.

Czym kierować się wybierając sztukaterię do łazienki?

W tym szczególnym pomieszczeniu na działanie wilgoci, powinniśmy zastosować sztukaterię, która będzie trwała oraz odporna na jej wchłanianie. Nawet najpiękniejsze dekoracje, niedopasowane do tak wymagającego wnętrza często ulegają zdeformowaniu oraz odpadaniu od powierzchni, niszcząc tym samym efekt całej aranżacji. W tym przypadku wymagana jest zamiana listew na nowe, co łączy się nie tylko z następnymi kosztami, ale również pracą poświęconą na zniwelowanie dopasowanych dodatków, zaplanownie pomieszczenia oraz montaż nowej sztukaterii. Właśnie dlatego do łazienki nie spełniają się listwy wykonane z drewna o właściwościach higroskopijnych i elementy dekoracyjne z niskojakościowego karton-gipsu.

Wysoką solidnością na wodę, parę oraz wahania temperatury charakteryzują się wyroby wytworzone z aluminium lub tworzyw sztucznych, jak polimer, styropian lub PCV. Ta forma rozpoznawalna jest z wybitnej trwałości, lecz może okazać się trudna w aranżacji, jeśli pragniemy utrzymać pokój w konkretnej stylistyce wnętrzarskiej. Listwy Mardom Decor to produkty stworzone z wodoodpornego polimeru, które spiszą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności — łazience, pralni, a nawet kuchni. Przeprowadzone badania poświadczają wytrzymałość sztukaterii na wodę nawet całkowicie ją zanurzając, a rozmaite formy oraz wzory umożliwiają na dopasowanie listew do dowolnej stylistyki wnętrza.

Sztukateria polimerowa czy styropianowa?

Ze względów estetycznych sztukateria zrobiona z tworzyw sztucznych to najpopularniejszy wybór podczas aranżacji łazienki. Najlepszą popularnością cieszą się listwy styropianowe oraz te wykonane z polimeru. Każdy z tych materiałów charakteryzują się nadzwyczajną lekkością. Z racji tego są przyjemne w montażu oraz nie wymagają zatrudniania specjalisty. Są również wytrzymałe na wilgoć i sprawdzą się do współczesnej łazienki. Którą zatem wybrać do wymarzonej? We nowoczesnym pomieszczeniu elementy sztukaterii powinny nie tylko zachwycająco się eksponować, ale także być wysokiej jakości. Najistotniejszą, zauważalną różnicą pomiędzy wskazanymi materiałami jest wytrwałość na uszkodzenia. Podejmując decyzję o wyborze sztukaterii styropianowej, należy wziąć pod uwagę, że będzie podatna na uszkodzenia powstałe pod naciskiem — niechciane uderzenia podczas codziennego użytkowania lub sprzątania pozostawią widoczne zagniecenia. Nie należy praktykować tego tworzywa w formie listew ściennych jak i przypodłogowych oraz szczególnie kiedy w użytkują je dzieci. Materiał polimerowy cechuje się lepszą wytrzymałością na uderzenia. Sztukateria Mardom Decor wyprodukowana jest z opatentowanego tworzywa PolyForce, która jest odporna na uszkodzenia, a innowacyjna technologia ScratchShield® polegająca na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi utwardza go, powodując wytrwałym nawet na ostre elementy.

Małe pomieszczenie? Sztukateria sufitowa i listwy przypodłogowe „powiększą” Twoją łazienkę

Wiedząc, że listwy dekoracyjne dobrej jakości sprawdzą się w każdym pomieszczeniu na co jeszcze zwrócić uwagę jeśli chcemy przyozdobić sztukaterią łazienkę? Definitywnie o rozmiarze listew, które należy dostosować do wysokości jak i wielkości planowanego wnętrza. Małe pomieszczenia wymagają szczególnej uwagi podczas doboru wymarzonej sztukaterii. Za wysokie listwy przysufitowe, a także podłogowe zaburzą proporcje w pokoju, doprowadzając do jego większego zmniejszenia. Do niewielkiego metrażu rekomendujemy listwy do wysokości 6-7 cm. Dobierając taki rozmiar sztukaterii uzupełnimy aranżację, a nie ją przeciążymy. Co zrobić jeśli spodobały nam się odrobinę wyższe listwy, ale nie chcemy naruszać proporcji łazienki? Można wizualnie zwiększyć pokój, malując listwy odcieniem ściany. Te same kolory sprawią, że nasza łazienka nabierze kilku dodatkowych cm na wysokości. Sztukateria Mardom Decor pokryta jest specjalnym primerem, który usprawnia jej pomalowanie kolejnymi warstwami farby. Usprawnia także ponowne przemalowanie, gdy zechcemy zmienić kolor na ścianach. Używana farba powinna być na bazie wody, pozbawiona rozpuszczalników w składzie.

Sztukateria ścienna jako modny dodatek do łazienki

Za pomocą sztukaterii można ozdobić całe wnętrze. Zamieszczając zdobiące pilastry na ścianę, dokładnie żłobione rozety czy półkolumny, z lekkością wydobędziemy romantyczny charakter pokoju nawiązujący do stylu glamour. Czarna listwa przypodłogowa sprawdzi się w charakternej, nieco męskiej łazience o loftowym wystroju, a ornamentacyjne wykończenia listew przysporzą łazience elegancji.
Sztukateria Mardom Decor jest szybka i łatwa w montażu — wystarczy zamocować ją na odpowiedni klej, dopasowany do naszych umiejętności oraz potrzeb (Mardom Fix Pro lub Mardom Max), aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Sztukateria nie musi być instalowana jedynie na ścianach w łazienkach — to fenomenalny element dekoracyjny do mebli, a także takich rozwiązań jak lustra. W przystępny i zwinny sposób można odmieć wygląd nawet najprostszej aranżacji — należy wtedy wykorzystać szybkoschnący klej o dużej sile wiązania (Mardom Max). Zapewni to doskonały wygląd i stabilne mocowanie sztukaterii na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.