Artykuł partnera.
Zaufanie do pełnomocnika to podstawa udanej współpracy, ale osoby, które nie znają się na prawie, często o tym zapominają. Szczerość sprzyja ochronie interesów klienta i pomaga dobrać specjalistom odpowiednią linię obrony. Wchodzenie na drogę sądową nigdy nie jest łatwe, dlatego lepiej zawczasu poprosić o pomoc. Kiedy warto poszukać pomocy kancelarii adwokackiej z Wrocławia? Przekonaj się, jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy zawodowej! Zachęcamy do lektury!
Tajemnica zawodowa – definicja
Tajemnica zawodowa odnosi się do zaufania poufności, czyli wszelkie informacje, które klient przekazał adwokatowi, nie mogą zostać ujawnione osobom trzecim. Tyczy się to nie tylko faktów/deklaracji, ale i wszelkich dokumentów czy innych dowodów w sprawie. Tajemnica obowiązuje zarówno radców prawnych, jak i adwokatów, których celem powinna być ochrona interesów i prywatności klienta.
Każda osoba, która potrzebuje porady prawnej, musi mieć pewność, że może zaufać w pełni swojemu powiernikowi. Stosunki między klientem a jego reprezentantem w sądzie powinny być swobodne, a także opierać się na zaufaniu – to jedyny sposób na wspólne osiągnięcie sukcesu. Według Kodeksu Etyki Adwokackiej obowiązkiem adwokata jest odpowiednie zabezpieczenie uzyskanego materiału dowodowego, korespondencji, a także notatek dotyczących sprawy.
Kiedy adwokat jest zwolniony z zachowania tajemnicy zawodowej?
Istnieją dwie sytuacje, w których adwokat może zostać zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej:
-
dobro wymiaru sprawiedliwości,
-
sprawa nie może zostać rozstrzygnięta na podstawie innego dowodu.
W obu przypadkach to sąd decyduje, czy konieczne będzie ujawnienie poufnych informacji posiadanych przez adwokata. O ile pierwsza przesłanka stanowi ogólne i szerokie zagadnienie, tak druga odnosi się bezpośrednio do sytuacji, w której jasno stwierdzono, że brakuje innych środków dowodowych niezbędnych do rozstrzygnięcia danej sprawy.
Wbrew pozorom klient nie może zwolnić (nawet dobrowolnie) swojego pełnomocnika z konieczności zachowania tajemnicy zawodowej.
Konsekwencje naruszenia tajemnicy zawodowej przez adwokata
Konsekwencje złamania tajemnicy zawodowej w przypadku adwokatów są poważne, oto najważniejsze z nich:
-
odpowiedzialność dyscyplinarna (np. upomnienie, nagana, zawieszenie w czynnościach zawodowych);
-
grzywna (o wysokości kary pieniężnej decyduje sąd);
-
ograniczenie/pozbawienie wolności do dwóch lat (również wskutek zaniechania, czyli nieprawidłowego zabezpieczenia materiałów dowodowych przed osobami trzecimi).
Warto poszukać pomocy kancelarii adwokackiej z Wrocławia o renomie i pozytywnych opiniach klientów, w której pracują specjaliści cieszący się powszechnym zaufaniem. Stawiając na doświadczony zespół, zyskujesz pewność, że Twoja sprawa trafiła w dobre ręce, dzięki czemu nie musisz się martwić ryzykiem potencjalnego naruszenia prywatności.
Descubre si oil profit es real o falso y decide con seguridad.