Biurko w kancelarii prawnej
Biznes

Tajemnica zawodowa – kiedy adwokata obowiązuje ta zasada prawna?

Artykuł partnera.

Zaufanie do pełnomocnika to podstawa udanej współpracy, ale osoby, które nie znają się na prawie, często o tym zapominają. Szczerość sprzyja ochronie interesów klienta i pomaga dobrać specjalistom odpowiednią linię obrony. Wchodzenie na drogę sądową nigdy nie jest łatwe, dlatego lepiej zawczasu poprosić o pomoc. Kiedy warto poszukać pomocy kancelarii adwokackiej z Wrocławia? Przekonaj się, jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy zawodowej! Zachęcamy do lektury!

Tajemnica zawodowa – definicja

Tajemnica zawodowa odnosi się do zaufania poufności, czyli wszelkie informacje, które klient przekazał adwokatowi, nie mogą zostać ujawnione osobom trzecim. Tyczy się to nie tylko faktów/deklaracji, ale i wszelkich dokumentów czy innych dowodów w sprawie. Tajemnica obowiązuje zarówno radców prawnych, jak i adwokatów, których celem powinna być ochrona interesów i prywatności klienta.

Każda osoba, która potrzebuje porady prawnej, musi mieć pewność, że może zaufać w pełni swojemu powiernikowi. Stosunki między klientem a jego reprezentantem w sądzie powinny być swobodne, a także opierać się na zaufaniu – to jedyny sposób na wspólne osiągnięcie sukcesu. Według Kodeksu Etyki Adwokackiej obowiązkiem adwokata jest odpowiednie zabezpieczenie uzyskanego materiału dowodowego, korespondencji, a także notatek dotyczących sprawy.

Kiedy adwokat jest zwolniony z zachowania tajemnicy zawodowej?

Istnieją dwie sytuacje, w których adwokat może zostać zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej:

  • dobro wymiaru sprawiedliwości,

  • sprawa nie może zostać rozstrzygnięta na podstawie innego dowodu.

W obu przypadkach to sąd decyduje, czy konieczne będzie ujawnienie poufnych informacji posiadanych przez adwokata. O ile pierwsza przesłanka stanowi ogólne i szerokie zagadnienie, tak druga odnosi się bezpośrednio do sytuacji, w której jasno stwierdzono, że brakuje innych środków dowodowych niezbędnych do rozstrzygnięcia danej sprawy.

Wbrew pozorom klient nie może zwolnić (nawet dobrowolnie) swojego pełnomocnika z konieczności zachowania tajemnicy zawodowej.

Konsekwencje naruszenia tajemnicy zawodowej przez adwokata

Konsekwencje złamania tajemnicy zawodowej w przypadku adwokatów są poważne, oto najważniejsze z nich:

  • odpowiedzialność dyscyplinarna (np. upomnienie, nagana, zawieszenie w czynnościach zawodowych);

  • grzywna (o wysokości kary pieniężnej decyduje sąd);

  • ograniczenie/pozbawienie wolności do dwóch lat (również wskutek zaniechania, czyli nieprawidłowego zabezpieczenia materiałów dowodowych przed osobami trzecimi).

Warto poszukać pomocy kancelarii adwokackiej z Wrocławia o renomie i pozytywnych opiniach klientów, w której pracują specjaliści cieszący się powszechnym zaufaniem. Stawiając na doświadczony zespół, zyskujesz pewność, że Twoja sprawa trafiła w dobre ręce, dzięki czemu nie musisz się martwić ryzykiem potencjalnego naruszenia prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.