Lubisz kontakt z ludźmi oraz przepisy? Jeżeli tak to prawdopodobnie praca w zawodzie doradcy prawnego dla przedsiębiorstw oraz osób prywatnych może być dla Ciebie idealna. Zastanawiasz się jaką ścieżkę kariery obrać, aby stać się specjalistą? W tym artykule doradzamy przyszłym prawnikom oraz doradcom prawnym jaką drogę edukacyjną wybrać.
Doradca prawny w przedsiębiorstwie – jakie studia skończyć?
Prawo to bardzo popularny kierunek studiów w Polsce. Studenci uczą się wiele na temat różnych jego dziedzin, ale w przypadku osób, które chciałyby doradzać przedsiębiorcom, warto byłoby połączyć studia prawnicze z kierunkiem ekonomicznym. Może okazać się to trudne, ale nie niemożliwe. Dodatkowo niektóre uczelnie w Polsce prowadzą studia międzywydziałowe, a także takie, na których można studiować kierunek prawno-biznesowy czy prawno-ekonomiczny. Przyszłemu doradcy przyda się spora dawka wiedzy na temat podatków, prawa związanego z prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy choćby z takim zagadnieniem jak likwidacja spółki albo sposób założenia działalności gospodarczej w Polsce i wybór najkorzystniejszego sposobu opodatkowania.
Co po studiach prawno-ekonomicznych?
Samo ukończenie studiów nie stanowi gwarancji na dobrą pracę. Absolwenci często muszą latami pracować, aby osiągnąć zadowalające wyniki. Gdzie szukać pracy na początku? Dobrym miejscem będą kancelarie prawne i doradztwa zajmujące się udzielaniem porad prawnych dla przedsiębiorców. Warto również pamiętać, że z takich usług korzystają zarówno firmy, jak i inne jednostki, np. gminy czy uczelnie. Oznacza to, że także pracownicy tych miejsc mogą zgłosić się po radę lub prośbą o napisanie stosownego pisma do doradcy. Aby zostać radcą prawnym należy ukończyć aplikację radcowską i zdać egzamin państwowy. W przypadku kiedy myślisz o świadczeniu usług w postaci porad podatkowych dla przedsiębiorców, konieczna będzie 6-miesięczna praktyka u doradcy podatkowego oraz – podobnie jak w przypadku radcy – pozytywne zdanie egzaminu. W dalszych etapach należy starać się o wpisanie na listę odpowiednio – radców prawnych lub doradców podatkowych.