Budowa dużej farmy fotowoltaicznej
Biznes

Budowa farmy fotowoltaicznej – Jakie procedury i wymogi trzeba spełnić?

Artykuł partnera.

Prawdopodobnie jeszcze kilkanaście lat temu mało kto wyobrażał sobie sytuację, w której odnawialne źródła energii zyskają aż tak bardzo na znaczeniu. To, co kiedyś wydawało się nierealne, dziś stanowi ważny punkt w zakresie energetyki. Jedną z opcji, będących odpowiedzią na szeroko pojęte zapotrzebowanie, jest budowa farmy fotowoltaicznej. To szczególnie ciekawe zagadnienie, tym bardziej, że według dokumentu opisującego politykę energetyczną Polski do 2040 roku ma następować dalszy wzrost zainteresowania OZE. Jeśli zastanawiamy się nad budową farmy fotowoltaicznej, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, o których opowiemy poniżej.

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Na wstępie przyjrzymy się nieco szerzej zagadnieniu, jakim jest farma fotowoltaiczna. Otóż możemy opisać ją jako swego rodzaju elektrownię słoneczną, zbudowaną z wielu umieszczonych obok siebie paneli fotowoltaicznych. Ze względu na zastosowaną technologię jest to rozwiązanie, które może dostarczyć naprawdę spore ilości energii. Niemniej istnieje też druga strona medalu, a mianowicie powierzchnia. Jak łatwo można zauważyć, budowa farmy fotowoltaicznej wymaga dość sporej przestrzeni.

Od czego zacząć przygotowania do budowy farmy fotowoltaicznej?

Wiedząc już, czym z definicji jest farma fotowoltaiczna, warto przejść do nieco bardziej szczegółowych zagadnień związanych z jej budową. Przede wszystkim musimy posiadać odpowiedni grunt, spełniający określone kryteria. Poza powierzchnią, która powinna wynosić minimum 2 hektary, należy dodatkowo wziąć pod uwagę to, że dotyczy ona farmy dostarczającej minimum 1MW energii. Co więcej, pole do budowy farmy fotowoltaicznej musi być oddalone co najmniej 100 metrów od budynków mieszkalnych, a sama działka musi mieć przynajmniej 50 metrów szerokości. Nie bez znaczenia jest też jakość gruntów – te muszą posiadać co najmniej klasę IV lub V. Jeśli wiemy, że spełniamy te wymagania, wówczas możemy przejść do dalszych etapów działania.

Pozwolenie na budowę

Będąc w posiadaniu odpowiedniej działki lub np. dzierżawiąc ją, możemy zastanawiać się nad dalszymi krokami. Niezwykle istotnym elementem jest uzyskanie pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej. Na szczęście, kwestie formalno-prawne są w tym przypadku dość jasne i klarowne, choć mogą być czasochłonne. Starając się o zgodę niezwykle ważne jest to, aby projekt instalacji zawierał wszystkie parametry techniczne wykorzystywanych urządzeń, w tym moc i technologię. Wnioskując o uzyskanie pozwolenia musimy również zadbać o to, aby na tym etapie przedstawić układ rozłożenia, trasy przewodów i rodzaj stacji transformatorowej. Więcej na temat pozwolenia na budowę oraz innych zagadnień związanych z farmą fotowoltaiczną można uzyskać pod linkiem https://revon.pl/budowa-farmy-fotowoltaicznej-wszystko-co-musisz-wiedziec-procedury-i-wymogi-krok-po-kroku/. Niemniej w tym miejscu musimy jeszcze zwrócić uwagę na to, że cały proces może trwać nawet do 4 miesięcy. W związku z tym, warto odpowiednio wcześniej podjąć plany i uwzględnić również o koszty, o których poniżej.

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jaką powierzchnię planujemy zagospodarować oraz na jaki sposób montażu instalacji się zdecydujemy. Mówiąc w skrócie, tańszy okazuje się w tym przypadku montaż na gruncie. Z kolei odnosząc się do konkretnych kwot możemy oszacować, że koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW waha się w granicach około 3 mln złotych. Oczywiście, największy udział w tej kwocie mają same moduły, które odpowiadają za blisko połowę całej inwestycji. Poza tym dużą część budżetu zabiera sama konstrukcja oraz stacja transformatorowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.