Sprawdzanie wykresów otwartych funduszy inwestycyjnych
Finanse

ETF – poznajcie najlepsze strategie do zarządzania tymi funduszami

Czy warto inwestować? Wiele osób zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto wiedzieć, że ryzyko straty jest duże, co nie oznacza wcale, że nie można też zarobić. Nadal jednak ryzyko przewyższa możliwość zysku. Dziś podpowiemy Wam, jakie występują strategie i czy warto je wybrać.

Czym są ETF-y?

Zacznijmy od tego, czym są ETF-y. To nic innego jak otwarte fundusze inwestycyjne. Co ważne, są one notowane na giełdzie. Ich zadaniem jest wierne naśladowanie wyników określonego indeksu giełdowego. Może być to zarówno indeks akcji, jak i indeks obligacji, a nawet aktywów typu złoto, srebro czy ropa. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na sam sposób zarządzania, który jest pasywny. Zatem fundusz nie ma na celu wygrania danym rynkiem, lecz wypracować zbliżony rezultat do tego rynku. Inwestując w ETF-y przekazujecie kapitał osobom, które zarządzają funduszem. W zamian otrzymujecie zaś jednostki uczestnictwa. Podlegają one codziennej wycenie. Mogą być swobodnie nabywane, ale i sprzedawane na takich samych zasadach jak akcje. W ten sposób zyskuje się płynność obrotów. Ważne jest także to, że wycena danego ETF-u jest determinowana przez zachowanie indeksu. Skąd więc taka popularność ETF-ów, biorąc pod uwagę, że są dosyć skomplikowane? Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów. Opłata za zarządzanie może wynosić raptem kilka setnych procenta. Dodatkowo rozpoczęcie inwestowania jest proste, co oczywiście nie oznacza wcale, że łatwo jest zyskać. Nadal większość inwestycji wiąże się ze stratami. Występuje tutaj różnego rodzaju ryzyko, które jest związane choćby z sytuacją na rynku czy też samym sposobem zarządzania. Pojawia się też pytanie: jakie ETF-y wybrać. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę płynność obrotu, ale też sposób odwzorowania indeksu. Im wyniki są bardziej zbliżone, tym oczywiście lepiej. Ważne są też koszty. Dla inwestora – im niższe, tym oczywiście korzystniej.

Strategie ETF – jakie wybrać?

Nie ma czegoś takiego jak pewna inwestycja. Zatem nie można też mówić, że są strategie, które są zawsze skuteczne. O tym jaka będzie najlepsza powinien zadecydować już sam inwestor. Strategia podstawowa określana jest mianem satelity. I w tym przypadku fundusze ETF są dywersyfikowane. Akcja ma solidny rdzeń, umożliwia aktywne wejście na rynki niszowe, czyli właśnie satelity. Można także zdecydować się na strategię podążania za trendem. Inwestorzy muszą w tym przypadku korzystać z danych i na tej podstawie analizują, czy warto sprzedać, czy też kupić dany instrument. Niezbędne jest wykorzystywanie sygnałów transakcyjnych. Oczywiście to nie koniec możliwości, bo można także łączyć strategie inwestowania w ETF i zyskać taką, która będzie dopasowana do potrzeb.

Dywersyfikacja portfela – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Życie potrafi zaskakiwać i nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku inwestycji. Na skutek sytuacji geopolitycznej, ale też recesji czy krachów giełdowych może dojść do tego, że dana inwestycja przestanie być opłacalna. Przez to inwestor może stracić cały swój kapitał. Aby temu zapobiegać, stosuje się dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Oznacza to, że należy inwestować na różnych rynkach w różne instrumenty, gdyż wtedy według ekspertów ryzyko straty jest najniższe. Pamiętajcie jeszcze, że każdy inwestor musi wybrać swoją strategię.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.