Montowanie chłodnicy samochodowej w nowym aucie
Rozwój

Chłodnica samochodowa – czym jest i jak działa?

Sklepy motoryzacyjne oferują klientom coraz szerszy asortyment części zamiennych. Kupić w nich można nie tylko podstawowe komponenty samochodu, ale też rozmaite dodatki i akcesoria podnoszące standard auta oraz jakość jazdy.

W ofercie części samochodowych można znaleźć między innymi chłodnice, które, choć nie są towarem powszechnie kupowanym, to jednak warto co nieco na ich temat wiedzieć – między innymi dlatego, że w niektórych modelach aut to awarie chłodnicy odpowiadają za znaczący procent usterek.

Co to chłodnica i jak działa?

Chłodnica samochodowa składa się z dużej ilości cienkich rurek wypełnionych wodą, która jest w ciągłym ruchu. Rurki te są połączone ze sobą pofałdowanymi blaszkami aluminiowymi. Przez szczeliny między tymi blaszkami przepływa powietrze. Dzięki takiej budowie chłodnica działa efektywnie i zapewnia skuteczne chłodzenie. Jest najważniejszym elementem układu chłodzenia i zarazem jedną z najważniejszych części w samochodzie. Umożliwia wymianę ciepła umiejscowionego z przodu silnika. Przenosi ciepło wytwarzane przez silnik na zewnątrz – dzieje się to przy użyciu płynu chłodzącego.

Samochód może składać się z wielu części, zarówno tych dodatkowych, podnoszących komfort jazdy, jak i obowiązkowych, bez których nie mógłby normalnie funkcjonować. Chłodnica to nie czujniki parkowania. Bez niej auto nie będzie działać poprawnie. Dlatego trzeba o nią w odpowiedni sposób dbać, uzupełniać płyn chłodniczy itp. Jeśli ulegnie awarii, cały samochód zostanie uziemiony.

Naprawa chłodnicy a wymiana na nową

Niektóre elementy samochodu, czasem nawet czujniki parkowania, można naprawić i będą działać poprawnie. Pytanie wobec tego, jak jest z chłodnicą. Otóż w tym przypadku zazwyczaj jej awaria zazwyczaj wymaga wymiany na nową. Tym bardziej, gdy pojawia się uszkodzenie mechaniczne, powodujące wypływanie płynu. Dlatego ważne jest, aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia. W przeciwnym razie będzie trzeba zmierzyć się z kosztem zakupu nowej albo z kosztowną naprawą, jeśli w ogóle będzie na to szansa (zajmują się tym wyspecjalizowane warsztaty). Zależnie od modelu samochodu, może ona wahać się w granicach kilkuset złotych. A jeśli pojawi się konieczność zakupu nowej, lepiej, aby wybrana chłodnica była znanej produkcji, wykonana z dobrych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.