Programowanie cobota
Technologia

Coboty – gdzie znajdują zastosowanie?

Rozwój robotyki wpływa na wiele dziedzin, sprawiając, że automatyzacja jest efektywniejsza i bardziej powszechna. Wiedzą o tym doskonale właściciele firm, którzy zainwestowali w roboty nowej generacji – coboty. Jeśli i my planujemy zwiększyć możliwości produkcyjne, powinniśmy dowiedzieć się o tych maszynach najważniejszych informacji.

Roboty nie tylko dla wielkich firm

Chociaż roboty przemysłowe wykorzystuje od ponad pół wieku, to do niedawna były zarezerwowane tylko dla największych firm. Te wielkie maszyny są szczególnie popularne w przemyśle samochodowym. Nie mogą sobie na nie pozwolić małe i średnie firmy, głównie przez zbyt duże gabaryty, ale przede wszystkim wysoką cenę zakupu oraz eksploatacji. Wraz z rozwojem robotyki jednak i dla nich pojawiło się idealne rozwiązanie – coboty, czyli małe roboty przystosowane do współpracy z ludźmi. Łatwe w programowaniu, bezpieczne dla użytkownika i przystosowane do precyzyjnego wykonywania zadań.

Coboty – jak działają?

Zasada działania jest dość podobna do standardowych robotów. Mianowicie, programuje się je pod kątem aktualnych potrzeb i zadań do wykonania. Istnieje tu jednak pewna różnica. Coboty – w przeciwieństwie do innych modeli – są zaprojektowane tak, by zapewnić użytkownikom maksimum bezpieczeństwa, z tego względu, jeśli ktoś znajdzie się w zasięgu jego ramienia lub trafi na przeszkodę, robot automatycznie się zatrzymuje. Nie ma więc ryzyka, że pracownik, który go obsługuje, dozna uszczerbku na zdrowiu.

Co równie ważne, te nowoczesne roboty przemysłowe są bardzo łatwe w programowaniu i obsłudze – można je kontrolować za pomocą urządzeń mobilnych i dedykowanych aplikacji. Pamiętajmy jednak, że możliwości cobotów są o wiele większe. Nie są stworzone tylko do wykonywania powtarzalnych czynności, lecz także do wielu bardziej skomplikowanych czynności, za co odpowiada sztuczna inteligencja. Dzięki temu te roboty przemysłowe nadają się nie tylko do prac ciężkich, ale i tam, gdzie potrzeba precyzji. Nieprzypadkowo więc sprawdzają się praktycznie w każdej branży.

Coboty – wyręczają w trudnych, żmudnych zadaniach

Zastosowanie cobotów to nie tylko szybka, bardziej efektywna praca, to również sposób na to, by proces produkcji nie był zakłócony, nawet gdy na rynku brakuje pracowników. Tak to niestety wygląda w wielu branżach, że nie ma wystarczającej liczby rąk do pracy. W konsekwencji zakłócona lub poważnie zagrożona jest ciągłość produkcyjna. Coboty stanowią tu idealne remedium. Wypełniają lukę tam, gdzie nie ma wystarczającej liczby pracowników lub wyręczają ich ze świadczenia monotonnych i powtarzalnych czynności.

To tym bardziej cenne, że zakup cobota nie jest tak dużym wydatkiem, więc na ten krok mogą zdecydować się szczególnie małe i średnie firmy. Zwrot z inwestycji jest bardzo szybki. Ogromną siłą cobotów jest to, że można wykorzystać je w każdej branży. Najbardziej znane to żywność i rolnictwo, meble i sprzęt, elektronika i technologia, metale i obróbka, przemysł motoryzacyjny, tworzywa sztuczne i polimery, przemysł farmaceutyczny i chemiczny, badania i rozwój itp.

Każda firma chce ulepszyć swoją pracę, w czym najbardziej pomaga lepsza automatyzacja procesów produkcyjnych. Z pomocą cobotów to łatwiejsze niż kiedykolwiek! Jeśli więc planujemy polepszyć swoją efektywność produkcyjną, warto zainwestować w tej nowej generacji roboty przemysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.