Firma zajmująca się zarządzeniem nieruchimościami
Biznes

Zarządzanie nieruchomościami – co należy wiedzieć?

Administrowanie oraz zarządzanie nieruchomościami nie należy do łatwych zadań. W każdym z przypadków posiadania określonej liczby nieruchomości wymagana jest fachowa wiedza oraz umiejętności, a także wygospodarowanie dużej ilości czasu na załatwianie wszelkich formalności oraz dokonywanie odpowiednich czynności osobiście. Przed rozpoczęciem współpracy z zewnętrzną firmą warto poznać plusy firmy zarządzającej nieruchomościami oraz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega taka współpraca.

Najważniejsze zadania firm zajmujących się zarządzeniem nieruchomościami

Coraz większą popularnością cieszy się zarządzanie nieruchomościami zlecone zewnętrznej firmie, która specjalizuje się w obsłudze finansowej i prawnej nieruchomości, doradztwie podatkowym oraz profesjonalnej obsłudze administracyjnej. Ten rodzaj umowy pomiędzy właścicielem lub właścicielami budynku czy wspólnoty a zewnętrzną firmą może obejmować także fachowe doradztwo w zakresie nieruchomości (także w zakresie optymalizacji opłat eksploatacyjnych), negocjowanie umów o dostawcy. W zakres usług wchodzi także profesjonalna obsługa prawną i księgowo-finansowa w tym:

  • kompleksowe prowadzenie księgowości nieruchomości,
  • windykacja należności,
  • reprezentacja przed sądami oraz innymi instytucjami publicznymi.

Podstawowe zalety korzystania z zewnętrznej firmy zarządzającej nieruchomościami

Dzięki specjalistycznej wiedzy pracowników firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami, a także dzięki ich doświadczeniu i posiadanym uprawnieniom właściciel nieruchomości może czerpać wymierne korzyści z tego rodzaju współpracy. Plusy firmy zarządzającej nieruchomościami to przede wszystkim odciążenie właściciela nieruchomości oraz przejęcie odpowiedzialności za dopełnianie wszelkich zobowiązań wynikających z przepisów prawa. Firma zewnętrzna zadba o odpowiednie fakturowanie i przygotowywanie naliczeń będących zgodnymi z przyjętymi uchwałami, poprowadzi rachunek bankowy wraz z subkontami, będzie na bieżąco informowała o zaległościach w opłatach, a także zadba o to, aby umowy zawierane z dostawcami mediów oraz pozostałymi zewnętrznymi firmami były jak najkorzystniejsze.

Co ważne, firma, która obsługuje nieruchomość, może zadbać także o wybór odpowiedniego podwykonawcy do przeprowadzenia remontu nieruchomości, weźmie udział w odbiorach technicznych oraz będzie kontrolowała na bieżąco stan i postęp przeprowadzanych na nieruchomości robót. Firma obsługująca nieruchomość jest także zobowiązana do prowadzenia książki obiektu budowlanego zgodnie z wytycznymi oraz standardami określonymi przez przepisy prawa. Dzięki temu właściciel ma pewność, że dokumentacja eksploatacyjna obiektu jest prowadzona i przechowywana rzetelnie i z należytą starannością, co pozwala na uniknięcie kary grzywny w przyszłości.

Do innych plusów firmy zarządzającej nieruchomościami należą obowiązek czuwania nad bieżącą konserwacją nieruchomości, okresowe przeprowadzanie przeglądu stanu nieruchomości i usuwanie ewentualnych awarii i usterek.

Czy zlecenie zarządzania nieruchomościami zewnętrznej firmie ma wady? Jakie są minusy firmy zarządzającej nieruchomościami?

Właściciele nieruchomości zastanawiają się, jakie są minusy firmy zarządzającej nieruchomościami. Warto wspomnieć, że w stosunku do zakresu oraz charakteru usług wad korzystania z takiej formy obsługi nieruchomości praktycznie nie ma. Wybierając firmę, która będzie administrowała nieruchomością, warto postawić na jednostkę sprawdzoną, rzetelną, która dysponuje odpowiednimi licencjami oraz certyfikatami. Z uwagi na zniesienie obowiązku posiadania licencji przez zarządcę nieruchomości na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują podobne usługi w stosunku do konkurencji, niejednokrotnie za dużo niższe stawki. Wybór niedoświadczonego i niekompetentnego administratora może narazić właściciela nieruchomości czy spółdzielnię na dotkliwe konsekwencje prawne i finansowe, dlatego też warto wybierać firmy licencjonowane, działające na rynku od dłuższego czasu i cieszące się dobrą opinią wśród klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.