Konsultacja adwokatem odnośnie upadłości konsumenckiej
Finanse

Upadłość konsumencka a alimenty – co warto wiedzieć?

Artykuł partnera.

Bardzo duża liczba osób zamierzających ogłosić stan upadłości konsumenckiej, posiada różnego rodzaju długi, w tym np. zobowiązania alimentacyjne. Wśród dłużników deklarujących upadłość panuje błędne przekonane, że z momentem wejścia w ten stan, ich długi alimentacyjne zostaną umorzone. Warto zdawać sobie sprawę, z czym dokładnie wiąże się ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Gdynia, Warszawa, czy Wrocław to przykładu miast, w których znajdziesz doświadczonych adwokatów oferujących pomoc we wszelkich formalnościach w postępowaniu oraz gotowych wyjaśnić niejasne dla Ciebie sformułowania. Poznaj podstawowe informacje o upadłości konsumenckiej i dowiedz się, jak ogłoszenie tego stanu wpłynie na Twoje zobowiązania alimentacyjne!

Upadłość konsumencka a alimenty – czy jest możliwość umorzenia zobowiązań?

Stan upadłości konsumenckiej jest ogłaszany przez sąd w stosownym wyroku. Wraz z tym momentem cała masa majątkowa dłużnika jest przejmowana przez syndyka, czyli osobę odpowiedzialną za wykonywanie spłaty długów. Opisany stan nie jest jednoznaczny z tym, że osoba ogłaszająca upadłość konsumencką, pozostaje bez środków do życia ani też nie doprowadza do umorzenia wszystkich zobowiązań dłużnika. W związku z powyższym warto podkreślić, że upadłość konsumencka nie obejmuje zwolnienia z uregulowania opłat alimentacyjnych. Ogłoszony przez sąd wyrok umarza co prawda dużą część długów płatnika, jednak nie dotyczy to alimentów. Jednak każda osoba ogłaszająca upadłość konsumencką powinna wiedzieć, że po decyzji sądu zmieniają się warunki spłaty w zależności od tego, czy sprawa dotyczy alimentów bieżących, czy zaległych.

Alimenty po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej – bieżące i zaległe

W pierwszej kolejności należy zrozumieć różnice pomiędzy alimentami bieżącymi a zaległymi. Drugie z wymienionych dotyczą tych zobowiązań, które powstały do dnia ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wszystkie alimenty naliczane po wyroku sądu są uznawane za opłaty bieżące i będą one płatne w toku postępowania upadłościowego. W przypadku alimentów zaległych osoba uprawniona do ich pobierania, powinna najpierw zgłosić konkretną kwotę syndykowi. W prawie dotyczącym upadłości konsumenckiej znajdują się jednoznaczne zapisy mówiące o tym, że wierzyciele alimentacyjni muszą zostać zaspokojeni jako jedni z pierwszych. Osoby, które posiadają wierzytelność z tytułu zaległych alimentów mają zatem możliwość odzyskania zaległej kwoty, jednak warto wiedzieć, że wydarzy się to dopiero po zakończeniu postępowania upadłościowego. Dodatkowo ten rodzaj wierzytelności jest opłacany dopiero po alimentach bieżących oraz po uregulowaniu kosztów związanych z postępowaniem.

Po ustaleniu decyzji sądu i ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, alimenty będą wypłacane przez syndyka w takim terminie, jaki został ustalony w treści wyroku dotyczącym tych zobowiązań. To, jak często ten rodzaj opłat będzie wypłacany, zależy przede wszystkim od stanu masy upadłości oraz od powiększania się jej w miarę realizacji planu spłaty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy pytań związanych z Twoim stanem finansowym, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonych specjalistów. Ich wiedza o prawie upadłościowym jest ogromna i z pewnością zadbają oni o dobro Twoich interesów.

Pomoc adwokata w zakresie upadłości konsumenckiej – Gdynia

W związku z tym, że proces ogłoszenia upadłości nie należy do najłatwiejszych, zarówno pod kątem formalnościowym, jak i emocjonalnym, warto rozważyć pomoc ze strony doświadczonego prawnika. Specjalista nie tylko zajmie się sporządzeniem odpowiednich wniosków oraz zbierze niezbędne dokumenty, ale również odpowie na każde Twoje pytanie związane z upadłością konsumencką w Gdyni, Poznaniu czy Wrocławiu. W wielu miastach w Polsce znajdziesz profesjonalną pomoc prawną świadczącą usługi na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.