Kobieta wypełnia dokumenty podatkowe w Niemczech
Finanse

Jak długo czeka się na zwrot podatku?

Otrzymanie dokumentów od pracodawcy, rozliczenie i złożenie PIT-u, a następnie niecierpliwe oczekiwanie na zwrot nadpłaty – proces rozliczenia podatku wygląda bardzo podobnie niezależnie od tego, czy mowa o polskim, czy niemieckim systemie fiskalnym. Jednak osoby opłacające podatek dochodowy w Niemczech mają dodatkowy powód do zniecierpliwienia – zwrot z tamtejszego urzędu skarbowego jest przeważnie dużo wyższy niż ten otrzymywany w Polsce. Jak wygląda składanie PIT-u oraz ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec? Cenne informacje oraz podpowiedzi – to właśnie znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Rozliczenie podatku w Niemczech – wszystko, co trzeba wiedzieć

Osoby zatrudnione na terenie Niemiec, które spędzają tam 183 i więcej dni w roku, mają obowiązek rozliczyć się w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Oznacza to, że przed upłynięciem terminu powinny złożyć odpowiednią dokumentację, zawierającą informację o wysokości zarobków oraz poświadczenie prawa do ulg, z których zamierzają skorzystać. Składając niemieckiego PIT-a po raz pierwszy, szybko można zauważyć, że samo rozliczenie jest procesem nieco bardziej skomplikowanym niż w Polsce. Częściowo wynika to z konieczności dobrej znajomości języka, ale nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z funkcjonowaniem podatku progresywnego oraz systemem klas podatkowych. Przed przystąpieniem do rozliczenia kluczowe jest określenie – na podstawie sytuacji życiowej oraz wysokości zarobków – przynależności do odpowiedniej klasy. Determinuje ona bowiem wysokość odprowadzonego podatku oraz prawo do skorzystania z ulg.

Niemieckie ulgi podatkowe, z których korzystają Polacy

Pracujesz w Niemczech, ale Twoja rodzina została w Polsce? W takim wypadku możesz skorzystać z wielu rodzajów ulg podatkowych, w tym również tych, które wiążą się z utrzymaniem domu i dzieci znajdujących się poza niemiecką granicą. Ulga na dzieci obejmuje rodziców wychowujących potomstwo do 18. roku życia (jeśli się uczy – 25) i przysługuje płatnikom znajdującym się w klasach podatkowych 1-4. Polacy chętnie korzystają również z ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, warunkiem jest udokumentowane ponoszenie kosztów utrzymania innego mieszkania niż to, w którym zameldowany jest pracownik. Od dochodu można także odpisać kwotę darowizny przekazanej rodzinie zamieszkującej w Polsce. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie dotyczy jedynie kwoty przekazanej najbliższym krewnych – dzieciom oraz małżonkom.

Chcesz skorzystać z ulg, ale obawiasz się komplikacji, w efekcie których otrzymasz niski zwrot podatku z Niemiec? Cenniki większości biur rachunkowych, prowadzonych z myślą o Polakach pracujących za granicą, prezentują się wyjątkowo korzystnie, dzięki czemu za niewielką opłatą zyskasz pewność sprawnie poprowadzonego rozliczenia.

Termin składania zeznania podatkowego

W Niemczech jest dużo więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego. Ostateczny termin upływa bowiem z końcem lipca, co daje aż siedem miesięcy na podliczenie wysokości opłaty fiskalnej, zebranie dokumentów i złożenie PIT-a w odpowiednim Finanzamcie. Warto pamiętać, że ostatnie dni lipca łączą się z największymi kolejkami w urzędach, więc dobrą opcją jest złożenie zeznania przez internet – co można zrobić w każdym momencie.

Zwrot podatku z Niemiec (cennik) – kiedy się go spodziewać?

Spodziewasz się wysokiej kwoty w przelewie z Finanzamtu i zastanawiasz się, jak długo potrwa oczekiwanie na zwrot podatku z Niemiec? Maksymalny czas wynosi około trzech miesięcy, jednak dokładny termin uzależniony jest od momentu złożenia wniosku. Najdłużej czeka się na zwrot z rozliczenia złożonego w lipcu, dlatego im szybciej dopełnisz tej formalności, tym krótszy będzie czas oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.