Kobieta podpisuje dokumenty na biurku w gabinecie
Biznes

Jaka jest różnica między podpisem elektronicznym a podpisem kwalifikowanym?

Artykuł partnera.

Podpis jest językowym znakiem graficznym, przedstawiającym imię i nazwisko składającego. Często wykorzystujemy jego elektroniczną wersję, gdzie dane osoby w sieci są logicznie powiązane z innymi informacjami i używane właśnie w jego formie. Podstawową różnicą między podpisem elektronicznym a kwalifikowanym jest zabezpieczenie prawne. Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce elektroniczny służy tylko do komunikowania się z urzędami, a kwalifikowany jest tak samo istotny, jak ten złożony własnoręcznie na kartce. Jest on rzadziej wykorzystywany przez osoby prywatne, ale bywa bardzo potrzebny, zazwyczaj przydaje się w branży administracyjnej czy biznesowej. Jak załatwić kwalifikowany podpis cyfrowy? Warszawa, Kraków, a może Poznań? Gdzie szukać tego rodzaju usług? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat e-podpisu.

Czym jest podpis kwalifikowany?

W ostatnich latach dostrzega się znaczny wzrost zainteresowania usługą podpisu kwalifikowanego. Możliwe, że jest to spowodowane zwiększającą się liczbą miejsc, gdzie wykorzystujemy taką formę uwierzytelniania. Współcześnie prawie wszystkie obszary dążą do cyfryzacji. Dotyczy to zarówno ogromnych firm działających od dawna w sieci, jak i mniejszych przedsiębiorstw, które nie mają w planach przejść całkowicie do rynku internetowego. Można uznać, że staje się to standardem. Wpływa też na to zdalny charakter pracy wielu instytucji prywatnych i państwowych. Ponadto jest to forma uznawana przez wszystkie kraje świata.

W związku z tym, że podpis kwalifikowany jest traktowany tak samo jak ten, który wykonujemy własną ręką na piśmie, niesie on za sobą skutki prawne. Jest on poświadczony certyfikatem i ma za zadanie weryfikować tożsamość osoby podpisującej się. Takie sprawdzenie ma miejsce na początku, gdy osoba ubiega się o wydanie podpisu. Rzetelna kontrola ma zminimalizować możliwość pojawienia się oszustwa. Bezpieczeństwo gwarantuje technologia PKI (Public Key Infrastructure) oraz prawo normalizujące przepisy identyfikacji elektronicznej i usług zaufania związanych z transakcjami elektronicznymi.

Kwalifikowany podpis cyfrowy (Warszawa)

Obecnie wiele firm, instytucji czy nawet osób prywatnych dostrzega korzyści związane z posiadaniem e-podpisu i w związku z tym poszukuje miejsca, w którym zdobędzie certyfikat poświadczający kwalifikowany podpis cyfrowy. Warszawa, Kraków czy jakiekolwiek inne duże miasto – wszędzie tam bez problemu można znaleźć instytucję wyspecjalizowaną w tym obszarze. Dzięki podpisowi cyfrowemu możliwe jest bowiem znaczne uproszczenie i usprawnienie wielu czasochłonnych dotychczas formalności urzędowych.

Co można załatwić, dzięki e-podpisowi?

Daje on sporo możliwości. Taka forma podpisywania się będzie niepodważalna i respektowana wszędzie, zgodnie ze standardem eIDAS. Wśród formalności, które sprawnie wykonasz za pomocą podpisu kwalifikowanego, warto wymienić:

  • zawieranie umowy cywilno-prawnej na odległość;
  • składanie elektronicznej deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego;
  • branie udziału w zdalnych aukcjach przetargowych;
  • potwierdzanie tożsamości;
  • podpisywanie i składanie deklaracji w systemie Płatnik;
  • przesyłanie elektronicznej faktury,
  • podpisywanie i składanie sprawozdania finansowego do KRS.

Internet stał się w ostatnich latach przestrzenią, w której dzieje się większość naszych działań biznesowych. Warto zainteresować się tym tematem, by zminimalizować konieczność załatwiania urzędowych spraw stacjonarnie – wszystko to ułatwi kwalifikowany podpis cyfrowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.