Alternatywa na wykorzystanie dachów biurowca
Rozwój

Jak można wykorzystać dach biurowca?

Biurowce obecnie cieszą się ogromną wręcz popularnością, zarówno wśród przedsiębiorców pragnących je wynająć celem prowadzenia działalności gospodarczej, jak i wśród osób zainteresowanych inwestycjami długoterminowymi oraz wypracowaniem zysku pasywnego w branży nieruchomości. Co jednak mogą zrobić przedstawiciele drugiej z omawianych grup, aby zmaksymalizować użyteczność posiadanego obiektu biurowego? Większość z nich stara się w ramach takich budowli wprowadzać coraz to bardziej zaawansowane udogodnienia technologiczne i modernizować istniejące instalacje w sposób, który pozwoliłby ograniczyć koszty generowane przez biurowiec. Oczywiście jest to rozwiązanie jak najbardziej sensowne, jednakże wielu właścicieli zdaje się zapominać, że poza konwencjonalnymi powierzchniami ma do wykorzystania także…dach obiektu!

Może on na przykład posłużyć jako miejsce, w którym zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, generujące znaczne ilości prądu elektrycznego, zwłaszcza w okresie letnim, co z kolei bezpośrednio przełoży się na możliwość poczynienia znacznych oszczędności i ograniczy koszty utrzymania biurowca. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zadbać o komfort osób wynajmujących przestrzeń biurową, przekształcając wydawałoby się mało interesującą przestrzeń jaką jest dach w przyjemny, dający cień oraz umożliwiający relaks pomiędzy realizacją kolejnych zadań zawodowych park. To właśnie na szczycie budynku, w otoczeniu zieleni i pięknie zadbanych roślin można choćby na chwilę zapomnieć o codziennym pędzie i skupić się na relaksie, który doskonale zregeneruje oraz pozwoli przystąpić do dalszej pracy z o wiele wyższą produktywnością.

Interesująca alternatywa

Interesującą alternatywą na wykorzystanie dachu biurowca, która to bardzo popularna staje się przede wszystkim na zachodzie, jest jego przekształcenie w miejsce, w którym przechowywane będą pasieki dające schronienie tysiącom jeżeli nie dziesiątkom tysięcy pszczół. Poza dbałością o przyrodę i podtrzymywaniem ekosystemu w możliwie jak najbardziej satysfakcjonującym stanie, właściciel biurowca będzie miał także dostęp do świeżego miodu, który to może następnie odsprzedać korzystając z ogromnego zainteresowania konsumentów wyrobami lokalnymi lub też wykorzystać na własny użytek. Tak właśnie zaadoptowany dach posiadają biurowce w Krakowie przy ul. Jasnogórskiej.

Jak więc wynika z naszych dzisiejszych obserwacji – istnieje bardzo wiele sposobów na wykorzystanie dachu biurowca celem wydobycia z takiego obiektu maksimum cech użytkowych przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów jego eksploatacji. Możemy także pokusić się o swoisty misz-masz rozwiązań, łącząc na przykład przestrzeń dedykowaną pod pasieki z parkiem dla osób wynajmujących czy też wygradzając niewielki obszar, na którym znajdą się panele fotowoltaiczne lub też inne urządzenia pozwalające na pozyskiwanie prądu w sposób całkowicie naturalny i bezpieczny. Jesteśmy święcie przekonani, że omawiany dziś trend będzie tylko i wyłącznie przybierał na sile, natomiast za kilka lat trudno będzie znaleźć biurowiec, którego dach nie byłby w jakimkolwiek stopniu zagospodarowany przez właściciela celem maksymalizacji użyteczności takiej budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.