Osoba poszkodowana w wyniku kolizji drogowej ma prawo domagać się rekompensaty od sprawcy. Proces ten bywa czasochłonny i wymaga od osoby oczekującej zadośćuczynienia wielu działań. Jakie kroki należy podjąć? Czy można zrobić to samodzielnie, czy lepiej skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej? W naszym poradniku podpowiadamy, co zrobić, by sprawa o odszkodowanie trwała jak najkrócej i doprowadziła do wypłaty świadczenia.
Kolizja a wypadek
Likwidacja szkody po zdarzeniu drogowym jest możliwa, o ile poszkodowany i sprawca dopełnili odpowiednich formalności. Jakich? To zależy, czy doszło do kolizji, czy mowa jest o wypadku:
- kolizja drogowa to zdarzenie, w którym nastąpiło uszkodzenia mienia, np. auta, ale nikt nie został ranny. W takiej sytuacji nie ma potrzeby wzywania policji, ale dochodzenie odszkodowania będzie wymagać ustalenia winy. Jeśli ta jest ewidentna i sprawca ją uznaje, wszyscy uczestnicy zdarzenia – sprawca i poszkodowany – podpisują oświadczenie, które umożliwi wypłacenie odszkodowania (Gdańsk). Należy w nim wyjaśnić okoliczności, w jakich powstała szkoda, szczegółowo opisać zdarzenie oraz wskazać uczestników i świadków;
- jeśli w wyniku zdarzenia ktoś został ranny, mamy do czynienia z wypadkiem. Wówczas konieczne jest wezwanie policji, która zabezpieczy ślady i sporządzi właściwą dokumentację. Będzie ona szczególnie ważna dla firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku.
Kto wypłaca odszkodowanie dla osoby poszkodowanej?
Każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Pozwala ono na likwidację szkody w razie kolizji lub wypadku. Aby było to możliwe, osoba poszkodowana powinna niezwłocznie zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy. Maksymalny czas na zgłoszenie wynosi trzy lata, jednak wcześniejsze działanie przyspieszy czas wypłacenia świadczenia. Ponadto zbyt długa zwłoka bywa traktowana przez ubezpieczyciela jako celowe działanie na rzecz zwiększenia szkody.
Szkoda może zostać zgłoszona już w dniu zdarzenia telefonicznie lub przez internet. W tym drugim przypadku wniosek należy uzupełnić dokumentacją w postaci cyfrowych załączników. Gdy zdarzenie zostało zgłoszone przez telefon, konieczny będzie ponowny kontakt z ubezpieczycielem sprawcy.
Jak przyspieszyć likwidację szkody?
Wypłata odszkodowania np. w Gdańsku może być procesem długotrwałym, jednak istnieje szansa na jej przyspieszenie. Będzie to szczególnie ważne dla osób, którym zależy na jak najszybszej naprawie. Część ubezpieczycieli oferuje usługę bezpośredniej likwidacji szkody. Umożliwia ona wypłatę kwoty odszkodowania przez firmę osoby poszkodowanej w zdarzeniu, która następnie będzie dochodzić jej zwrotu od ubezpieczyciela sprawcy. Formalności bierze na siebie firma. To ułatwienie dotyczy jednak tylko uczestników kolizji. Jeśli osoba poszkodowana została ranna, a zdarzenie ma kwalifikację wypadku, kompensaty należy dochodzić w tradycyjny sposób.
Czy w sprawach o odszkodowanie potrzebny jest prawnik?
Mimo pozornej łatwości w dochodzeniu zadośćuczynienia pomoc prawnika specjalizującego się w likwidacji szkód dodatkowo ułatwi cały proces. Szukając odpowiedniej kancelarii, warto wziąć pod uwagę miasto, w którym próbuje się uzyskać odszkodowanie. Gdańsk, Katowice czy każde duże miasto to zarówno siedziby firm ubezpieczeniowych, jak i kancelarii, w których można otrzymać pomoc od profesjonalistów z doświadczeniem w danym miejscu.