Mężczyzna w biurze korzysta z laptopa biznesowego
Biznes

Jak wybrać laptop biznesowy?

Wybór odpowiedniego laptopa to zadanie, które w dzisiejszych czasach może zająć sporo czasu. Wszystko dlatego, że zderzamy się z wieloma alternatywami i nie wiemy, na co się zdecydować. Sytuacji nie ułatwiają reklamy, które zachęcają nas do kupna konkretnego rozwiązania. Pośród konkurencji rynkowej i natłoku informacji zawsze warto mieć swoje zdanie. Wewnętrzne przekonania powinny być jednak podparte konkretną wiedzą. W szczególności, jeżeli mowa o produktach przeznaczonych do użytku zawodowego. W związku z tym podpowiadamy, jak wybrać laptop biznesowy.

Przygotowania do zakupu laptopa

Wiadomo, że biznes niekoniecznie lubi kompromisy. Ryzykując, jesteśmy w stanie więcej zyskać. Oczywiście, ma to odniesienie do szerokiej działalności gospodarczej, jednak nie zawsze sprawdzi się podczas wyboru laptopa. W takim przypadku dobrze jest dokonać wyboru popartego konkretną wiedzą. Przygotowując się do zakupu sprzętu, należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, dotyczące jego przeznaczenia. Zastanówmy się, czy w głównej mierze będziemy korzystać z arkuszy kalkulacyjnych, przeglądać strony internetowe w poszukiwaniu produktów, a może pracować z zaawansowanymi plikami graficznymi? Główny cel to rzecz, która powinna determinować wybór. Poza tym, dobrze jest ustalić kwotę, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup laptopa. Biznes wymaga bowiem odpowiednich kalkulacji. Optymalny wybór nie zawsze oznacza najdroższy produkt.

Podstawowe parametry, na jakie należy zwrócić uwagę

Mając ustalone przeznaczenie laptopa, w dalszej kolejności można przystąpić do przeglądania ofert. Kluczową rolę odgrywa specyfikacja techniczna. Jednym z najważniejszych podzespołów jest procesor, któremu powinniśmy poświęcić nieco uwagi. Jest to element, który odpowiada za moc obliczeniową komputera. A to, jak wiadomo, przyda się w pracy z dużą ilością danych. Jeżeli korzystamy z dużych zbiorów lub nieobce są nam arkusze kalkulacyjne, wówczas powinniśmy skłonić się ku jak najbardziej wydajnemu rozwiązaniu. Świetnie w tym przypadku mogą sprawdzić się laptopy Lenovo ThinkPad, które oferują optymalną cenę do jakości.

Poza tym, zwróćmy uwagę na ilość pamięci RAM. To właśnie ona będzie przechowywać m.in. dane niezbędne do pracy procesora. Generalnie rzecz biorąc, optymalne będzie 8 lub 16 GB. Niemniej jednak dla podstawowego użytku powinniśmy być również zadowoleni z wyboru laptopa, która posiada 4 GB pamięci RAM.

Specyfikacja nie kończy się na wspomnianych elementach. Biznes wymaga często dużej przestrzeni dyskowej, która pozwoli przechowywać różnorodne pliki. W związku z tym, kolejnym elementem, który nie może nam umknąć podczas poszukiwań jest dysk twardy. W dzisiejszych czasach najpopularniejszą opcją są dyski półprzewodnikowe, oznaczane jako SSD. Wybór takiego rozwiązania sprawi, że podzespół będzie gwarantował ciszę pracy oraz szybki odczyt i zapis danych. Co do samej pojemności, wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem są dyski posiadające od 256 do 512 GB pamięci. Bardziej pojemne rozwiązania wiążą się już z nieco wyższymi kosztami. W takich przypadkach dobrze jest zastanowić się, czy nie lepiej będzie dokupić dysk zewnętrzny, na którym będziemy mogli przechowywać dodatkowe pliki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Do tej pory wskazaliśmy podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę. Poza nimi, dobrze jest przyjrzeć się karcie graficznej. Będzie to szczególnie ważne w momencie, kiedy planujemy pracować z grafiką. Wydajna karta graficzna charakteryzuje się dużą ilością pamięci oraz odpowiednim taktowaniem. Co więcej, w przypadku laptopów należy zwracać uwagę na to, czy producent oferuje rozwiązania zintegrowane. Jeżeli tak, wówczas powinniśmy skłonić się ku opcji, która posiada dedykowaną kartę graficzną.

Za jakość obrazu odpowiada również monitor. To kolejny element, który przyczyni się do zwiększonego komfortu użytkowania laptopa. Najlepiej, jeżeli zostanie wykonany w technologii IPS i będzie posiadał matową matrycę, która bez problemu odbije promienie słoneczne. Ekran powinien charakteryzować się też wysoką rozdzielczością oraz jasnością, która pozwoli na pracę w każdych warunkach.

Ostatnim elementem jest bateria. To komponent, który jest szczególnie ważny wówczas, gdy często korzystamy z laptopa na zewnątrz, bądź w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do prądu. Im większa pojemność baterii, tym możemy liczyć na dłuższą pracę. Co więcej, za szybkość rozładowywania odpowiadają również w dużej mierze podzespoły. Jeżeli zależy nam na długim czasie bezprzewodowej pracy, wówczas warto wybrać energooszczędne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.