Kobieta na samozatrudnieniu w Anglii
Biznes

Samozatrudnienie w Anglii, a praca w Polsce

Na pewno słyszałeś o Polakach, którzy przenoszą swoje biznesy lub otwierają firmy w Anglii, by zoptymalizować koszty i znaleźć się w sprzyjającym przedsiębiorcom środowisku gospodarczym, które wspiera rozwój. Może obiło Ci się również o uszy, że takie działanie dostępne jest nawet dla osób mieszkających na terenie Polski.

Jeśli posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą i również rozważasz taki krok lub chcesz zostać samozatrudnionym w Anglii, przeczytaj kilka poniższych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję i pozwolą nieco usystematyzować swoją wiedzę.

Czy pracując w Polsce, można założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Anglii?

Odpowiednikiem założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest w Wielkiej Brytanii rejestracja self-employment. Samozatrudnienie zarówno w Polsce, jak i w UK jest co do zasady najprostszą formą prowadzenia biznesu, jednak na terenie Anglii jest możliwe tylko dla osób posiadających tam adres prywatny, czyli będących stałymi rezydentami. Oprócz własnego adresu konieczny jest także numer ubezpieczenia społecznego. Alternatywą może okazać się jednoosobowa rejestracja spółki Ltd, czyli najpopularniejszej formy prowadzenia firmy przez zagranicznych rezydentów.

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, warto poznać kilka podstawowych informacji na temat tej formy zatrudnienia.

Co to jest self-employment i dlaczego nie zarejestrujesz go, prowadząc biznes w Polsce?

Działalność self-employed nie ma odrębnej osobowości prawnej, a co za tym idzie własnej rezydencji podatkowej. Jej zdolność do czynności prawnych pochodzi z tytułu osoby fizycznej, czyli samozatrudnionego. Oznacza to odpowiedzialność całym majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy i wyklucza możliwość rejestracji poza granicami kraju zamieszkania.

Dodatkowe, przydatne informacje:

  • Czas na rejestrację po rozpoczęciu działalności to 3 miesiące.
  • Dochód firmy self-employed jest opodatkowany podatkiem PIT – Personal Income Tax.
  • Rejestracja i rozliczenia VAT są obowiązkowe, jeśli samozatrudniony osiąga roczne obroty powyżej 85 000 GBP.
  • Ubezpieczenie społeczne jest obligatoryjne (z drobnymi wyjątkami).
  • Firma self-employed ma możliwość zatrudniania pracowników.
  • Kwota wolna od podatku wynosi 12 570 GBP, a po przekroczeniu tego progu występują 3 stawki opodatkowania w zależności od dochodów – 20%, 40% i 45%.

Jeśli nie self-employment to co? Kilka słów o spółce Limited

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który nie chce zmieniać adresu, a dodatkowo charakter Twojej działalności nie wymaga od Ciebie posiadania lokalu czy siedziby w Polsce (nie prowadzisz na przykład salonu kosmetycznego, sklepu z obsługą bezpośrednią, czy kawiarni) możesz zarejestrować swój biznes w Anglii jako spółka Limited (LTD).

Taka procedura może zostać przeprowadzona zdalnie, trwa od 24 do 48 godzin, nie generuje wysokich kosztów i przyczynia się do dużych oszczędności firmy w skali roku za sprawą wysokiej kwoty wolnej od podatku (w tej chwili to prawie 70 000 zł) oraz w wielu przypadkach braku obowiązkowych płatności za ubezpieczenia społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.