Kilka osób zakłada spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Biznes

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jest obok jednoosobowej działalności gospodarczej jedną z najczęściej wybieranych form prawnych prowadzenia własnej firmy. O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy planujący założenie spółki z o.o.?

 Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to kapitałowa spółka handlowa posiadająca osobowość prawną. Może zostać założona przez jednego lub kilku wspólników, jednak nie może zostać zawiązana przez jednoosobową spółkę z o.o. Do jej utworzenia wymagany jest kapitał w wysokości 5 tysięcy złotych. Proces jej powstania składa się z etapów:

  • Zawarcia umowy spółki z o.o. przez wspólników
  • Wniesienia wkładów na pokrycie kapitału zakładowego
  • Powołanie organów: rady nadzorczej oraz komisji rewizyjnej, jeśli wymaga tego umowa
  • Wpisanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego

Jakie elementy powinna zawierać umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Wspólnicy spółki zobowiązani są do sporządzenia umowy przez internet lub w formie aktu notarialnego. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać elementy:

  • Firmę i siedzibę spółki
  • Przedmiot Działalności
  • Wysokość kapitału zakładowego
  • Liczbę oraz wartość nominałów objętych przez poszczególnych wspólników
  • Czas trwania spółki, jeśli został oznaczony

Gdy wspólnicy spółki zawrą umowę, organizacja ma pełną zdolność do czynności prawnych. Funkcjonowanie spółki tak jest ograniczone czasowo, w ciągu 6 miesięcy od dnia podpisania umowy spółka musi zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli Sąd odmówi zarejestrowania, wtedy spółka ulega rozwiązaniu. Co oznacza, że spółka ma pełną zdolność do czynności prawnych? Spółka w tym czasie może podejmować działalność gospodarczą i podejmować zobowiązania, jej wspólnicy mogą założyć bankowe konto firmowe.

Jak zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS?

Przed przystąpieniem do rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym, jej reprezentanci powinni znaleźć Wydział Gospodarczy Sądu. Następnie dokumenty i oświadczenia, które należy złożyć poza aktem notarialnym lub umową w sądzie. Należą do nich: formularze KRS-W3, KRS-WM, KRS-WK, KRS-WE, lista wspólników, oświadczenie wszystkich członków zarządu, poświadczone urzędowo wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki, dowody powołania poszczególnych organów członków.

Czy spółka z.o.o. potrzebuje firmowego rachunku bankowego w 2022?

Przepisy nie narzucają wprost tego, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ma obowiązek zakładania konta. Jednak jej właściciele nie mogą korzystać w ramach swojej działalności z kont prywatnych, dlatego muszą mieć rachunek firmowy. Spółka z o.o. nie ma podmiotowości prawnej, dlatego konto w banku nie należy do spółki, ale do jej wspólników będących osobami fizycznymi. Firmowy rachunek bankowy ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej spółce. Pozwala na bezpieczne prowadzenie transakcji, regulowanie z niego zobowiązań.

Jakie konto dla spółki z o.o. wybrać?

Oferta kont bankowych jest bogata, dlatego decydując się na określony produkt bankowy powinieneś zastanowić się nad tym, w jakim zakresie spółka będzie korzystać z konta bankowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy oferta banku będzie, dla Ciebie korzystna, skorzystaj z fachowych portali internetowych, które przygotowują regularnie rankingi kont firmowych . Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając firmowe konto dla spółki z o.o.? Oto kilka najważniejszych wydatków związanych z ich prowadzeniem:

  • Opłaty za prowadzenie firmowego rachunku bankowego – większość banków nie nalicza ich przez pierwsze 12
  • lub 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej
  • Przelewy do ZUS i US – większość banków oferują możliwość bezpłatnych przelewów
  • Koszt przelewów w Polsce i przelewów zagranicznych
  • Koszty wypłaty gotówki z bankomatu lub obsługi kasowej w banku
  • Dodatkowe produkty, które proponują banki w ramach swojej oferty np.: terminal płatniczy, aplikacja mobilna, bezpłatna usługa wymiany walut
  • Koszty usług jak np. stałe zlecenia, polecenie zapłaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.