Ogrzewanie podłogowe sprzyja ochronie środowiska
Technologia

Ogrzewanie podłogowe a ekologia

Wybór ogrzewania mieszkania lub domu z reguły dostarcza wielu trudności. Obecnie nie patrzy się już tylko na kwestie finansowe czy praktyczne. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jaki dane rozwiązanie ma wpływ na środowisko. Tradycyjne sposoby ogrzewania, w których dochodzi do procesu spalania i emisji szkodliwych substancji, wyraźne ustępują bardziej ekologicznym, najczęściej bazujących na energii elektrycznej.

Ogrzewanie podłogowe – wpływ na środowisko

Tzw. podłogówki dzielą się na trzy rodzaje: instalacje wodne, gazowe oraz elektryczne. W dwóch pierwszych nie obędzie się bez kotła, w którym dochodzi do podgrzania nośnika ciepła. Stosowane w nim paliwa stałe są stosunkowo bezpieczne dla środowiska, ponieważ w wyniku ich spalania nie powstają nadmierne ilości trujących substancji. Trzeba jednak dodać, że tego typu instalacje to droga inwestycja, a do tego bardzo problematyczna w przypadku ewentualnej awarii. Zaletą jest natomiast stosunkowo niski koszt eksploatacji. To ostatnie wzrasta w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego. Za to znacznie niższe okazują się koszty instalacji, która w dodatku nie dostarcza praktycznie żadnych trudności montażowych i można położyć ją samodzielnie. Awarie zdarzają się rzadziej i łatwiej je usunąć. Instalacja składa się z gotowych elementów, jak folie lub maty grzewcze, które znajdą Państwo w naszym sklepie. Po przykryciu ich odpowiednią podłogą – najlepiej płytkami ceramicznymi, kamiennymi lub innym materiałem dobrze przewodzącym ciepło – będą skutecznie i, w przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów, równomiernie nagrzewać pomieszczenie. Jeśli ekologia ma dla nas znaczenie, można ograniczyć zużycie prądu poprzez odpowiednie ocieplenie domu. W ten sposób nie będzie tracić się dużych ilości ciepła, a tym samym instalacja nie musi pobierać dużych ilości energii.

Czy energia elektryczna jest bezpieczna dla środowiska?

Samo korzystanie z prądu nie wywołuje praktycznie żadnych skutków dla ekosystemu. Można by zatem przypuszczać, że jeśli zdecydujemy się na elektryczne ogrzewanie podłogowe wpływ na środowisko nie będzie ani trochę negatywny. Niestety, to nie do końca prawda. Prąd trafiający do naszych domów wytwarzają elektrownie, które wciąż w znacznym stopniu pozyskują go poprzez spalanie węgla. Przejście na bardziej ekologiczne rozwiązania, czerpiące z odnawialnych źródeł energii, odbywa się stopniowo i Polsce wciąż daleko do poziomu innych krajów Unii Europejskiej. Ogrzewanie podłogowe może być jednak całkowicie bezpieczne dla środowiska, jeśli będziemy wytwarzać własną energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Trudno wyobrazić sobie bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, a koszt takiej inwestycji zwróci się całkowicie już po kilkunastu latach. Jeśli jednak nie ma możliwości czerpania prądu z odnawialnych źródeł, to nawet pobieranie go z elektrowni węglowych jest znacznie lepsze dla środowiska, niż ogrzewanie domu w bardziej tradycyjny sposób. I tak znacząco zmniejszy się emisja niebezpiecznych substancji do atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.