Mężczyzna rozlicza swój PIT przez internet
Rozwój

PIT-37 2023 – jak wypełnić i rozliczyć?

Coroczne składanie deklaracji podatkowej to obowiązek każdego obywatela, który w danym roku podatkowym otrzymał przychody. Oczywiście pierwszym krokiem do rozliczenia jest wybór odpowiedniego formularza PIT. Najwięcej podatników rozlicza się za pomocą formularza PIT-37. Sprawdź, czy Ty także powinieneś wybrać druk PIT-37 i dowiedz się, jak wypełnić i wysłać PIT-37 online.

Kto powinien wybrać druk PIT-37?

PIT-37 jest najczęściej składaną deklaracją podatkową w każdym roku rozliczeniowym. Nie jest to jednak zaskakujące, ponieważ służy ona przede wszystkim do rozliczeń przychodów uzyskanych z tytułu umów pracowniczych. To oznacza, że przeznaczona jest dla większości osób zatrudnionych na etacie. Formularz PIT-37 wybrać powinni przede wszystkim wszyscy podatnicy, którzy swoje przychody uzyskują za pośrednictwem płatnika. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło, czy też umowę zlecenie. Warto dodać, że deklaracja ta służy do rozliczenia przychodów opodatkowanych według skali ogólnej i uzyskanych na terenie Polski.

Deklarację PIT-37 2023 roku należy wybrać także w kilku innych przypadkach. Przeznaczona jest ona bowiem także dla emerytów, rencistów oraz studentów pobierających stypendia. Wypełnić ją muszą także osoby, które korzystają z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków, w tym z zasiłków z ubezpieczenia społecznego, czy też środków wypłacanych z Funduszu Pracy, czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Rozliczanie PIT-u

PIT-37 — druk i wzory

W celu złożenia deklaracji PIT-37 niezbędny jest odpowiednio wypełniony formularz. W dzisiejszych czasach możesz zrobić to z łatwością bez wychodzenia z domy — przez internet. Cała ta procedura jest naprawdę prosta i zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Jak więc rozliczyć PIT online? Jeśli chodzi o PIT-37 druk online możesz wypełnić na kilka sposobów.

Program PIT

Swój PIT online możesz z łatwością wypełnić przy pomocy specjalnego programu PIT. To narzędzie, które pozwala na szybki dostęp do wszystkich druków PIT. Znajdziesz tam oczywiście także ten do PIT-37. Formularz uzupełnisz w mgnieniu oka za pomocą intuicyjnego kreatora. Wystarczy, że wpiszesz wszystkie niezbędne dane — w tym celu będzie Ci potrzebny także Twój PIT-11. Możesz też załączyć tu wszelkie załączniki. Na koniec pobierz PIT-37 PDF. Warto dodać, że narzędzie to jest zupełnie darmowe i dostępne dla każdego podatnika.

Usługa Twój e-PIT

Swój PIT-37 2023 możesz także złożyć przy pomocy usługi Twój e-PIT. W tym roku z pewnością wielu podatników wybierze tę opcję. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ żadna inna nie pozwala na załatwienie formalności, jaką jest składanie deklaracji podatkowej w tak łatwy sposób. Tutaj zeznanie zostaje przygotowane automatycznie. Jedyne co musisz zrobić, to sprawdzić poprawność danych i ewentualnie uzupełnić brakujące pola. Dostęp do gotowego formularza PIT-37 uzyskasz po zalogowaniu się na stronie e-Urzędu Skarbowego.

Rozliczanie PIT-u

Jak złożyć PIT-37?

PIT-37 2023 możesz dostarczyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego na kilka sposobów. Pierwszym jest oczywiście dostarczenie osobiste. Pobierz PIT-37 i wydrukuj go, a następnie zanieś do Urzędu. Inną opcją jest przesłanie go pocztą. Jeśli korzystasz z programu, przygotuj PIT-37 do druku, a następnie z dużą dokładnością go zapakuj i zaadresuj.

Nie da się ukryć, że oba powyższe sposoby są czasochłonne i zajmujące. Drukowanie, zanoszenie, przesyłanie — masa rzeczy, o które należy zadbać. Dlatego też najlepiej po prostu wysłać swój PIT przez internet. To bardzo proste, a cała procedura zajmuje dosłownie minutę. Można zrobić to zarówno za pomocą programu do PIT, jak i usługi Twój e-PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.