integracja maszyn, ludzi oraz systemów IT
Biznes

Przemysł 4.0. Jak rozumieć to pojęcie?

Artykuł partnera.

Postęp technologiczny jest naturalną częścią rozwoju społeczeństwa przemysłowego. Bez wynalazków, udoskonalania maszyn i technologii niemożliwe byłoby wykonywanie kolejnych kroków. W przypadku pojedynczego zakładu takie zaniechanie zmian jest równoznaczne z pozostawaniem w tyle za konkurencją, aż do całkowitego wyeliminowania z rynku. Obecnie synonimem postępu technologicznego jest czwarta rewolucja przemysłowa, określana też jako Przemysł 4.0.

Dlaczego postęp technologiczny jest niezbędny?

Rozwój jest nieodłączną częścią życia, czego przykładem jest ewolucja biologiczna. Dzięki niej organizmy przystosowują się do nowych warunków, w jakich muszą funkcjonować oraz osiągają wyższy poziom doskonałości. Ten sam mechanizm rządzi rozwojem społecznym, technologicznym i przemysłowym.

Przemysł 4.0 jest ogólną nazwą, którą przypisuje się czwartej rewolucji technologicznej. Słowo „rewolucja” zazwyczaj oznacza gwałtowne zmiany i wejście na nowy poziom w dziedzinie organizacji produkcji. Wszystko to ma na celu dążenie do produkowania taniej, szybciej, przy mniejszych nakładach pracy i środków. Jednocześnie jest odpowiedzią na ciągle wzrastające potrzeby konsumentów.

Czwarta rewolucja, czyli jaka?

Przemysł 4.0 jest określany jako czwarta rewolucja w historii rozwoju technologicznego. W przeszłości miały miejsce już trzy takie znaczące wydarzenia, które całkowicie zmieniły oblicze społeczeństw. Były to:

  • Przemysł 1.0 – rewolucja przemysłowa z przełomu XVII i XVIII wieku, zainicjowana przez wynalezienie silnika parowego. Jej efektem była mechanizacja, a w dalszej kolejności – industrializacja,
  • Przemysł 2.0 – tę rewolucję utożsamia się z powszechnym wykorzystaniem elektryczności, dzięki czemu silnik parowy zastąpiły wydajniejsze i szybsze maszyny elektryczne,
  • Przemysł 3.0 – oznacza powszechną cyfryzację, która rozwija się od połowy ubiegłego wieku. Wynalezienie komputerów wprowadziło nie tylko przemysł, ale i życie w nowy etap.

Można się zastanawiać, jaki kolejny krok wykona ludzkość po upowszechnieniu narzędzi teleinformatycznych. Krokiem tym jest integracja świata maszyn ze światem Internetu i technologii informacyjnych, w czym znaczący udział ma firma Pro Assem. Sprowadza się ona do wszechobecnej komunikacji pomiędzy maszynami, ludźmi, materiałami i komponentami zakładu (w tym działem IT). W praktyce oznacza to wsparcie pracownika na każdym etapie, od projektowania i zamawiania surowców, po obsługę posprzedażową klienta. Umożliwia te dostęp do każdej przydatnej informacji, w dowolnym miejscu i czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.