Dokumenty ze sprawozdaniami finansowymi w segregatorach na biurku
Finanse

Sprawozdania finansowe: kogo dotyczą i dlaczego warto zlecić je profesjonalnemu biuru rachunkowemu?

Sprawozdanie finansowe to dokument prezentujący rzetelnie i konkretnie informacje finansowe na temat danego przedsiębiorstwa. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie sprawozdań finansowych profesjonalnemu biuru rachunkowemu, ponieważ pozwala to na oszczędzenie czasu i nerwów.

Kogo dotyczy obowiązek sprawozdań finansowych?

Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych dotyczy tych podmiotów, które są zobligowane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W praktyce więc obowiązek ten obejmuje zarówno firmy jednoosobowe, jak i spółki prowadzące pełną księgowość i te, które funkcjonują jako osoby prawne. Sprawozdanie finansowe nie jest jedynie dokumentem tworzonym na własne potrzeby, ale także ważną informacją w kontaktach z KRS i Urzędem Skarbowym. Warto dodać, że spółki jawne i partnerskie nie muszą sporządzać sprawozdań finansowych, jeśli ich przychody były niższe niż 2 miliony euro. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie w KRS oświadczenia o braku obowiązku sporządzania sprawozdania.

Dlaczego warto zlecić sprawozdanie finansowe firmie rachunkowej?

Sprawozdania finansowe nie wpisują się zwykle w codzienne obowiązki księgowych, zwłaszcza że dokumenty te sporządza się tylko raz do roku. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zlecenie stworzenia sprawozdań finansowych zewnętrznej firmie rachunkowej. Outsourcing niesie ze sobą w tym wypadku wiele korzyści, zwłaszcza związanych z oszczędnością pieniędzy, czasu i nerwów. Odpowiednim podmiotem doradczym jest biuro rachunkowe, zatrudniające profesjonalistów. Zespoły w biurach rachunkowych sporządzają każdego roku setki sprawozdań, a więc mają odpowiednią wiedzę i doskonałe doświadczenie. W ten sposób firma nie tylko sporządza sprawozdanie, ale także w rzetelny sposób prezentuje dane, a także pomaga w złożeniu dokumentów do KRS. Zlecenie stworzenia sprawozdań finansowych zewnętrznej firmie jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem, które niesie ze sobą wiele korzyści i wspiera pracę księgowych. Na koniec warto przypomnieć o tym, że w przypadku niesporządzenia sprawozdania finansowego, firmie grozi dotkliwa kara finansowa. Właśnie dlatego warto zlecić tą usługę biuru rachunkowemu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.