Zbieranie monet bulionowych
Finanse

W co zainwestować: rodzima moneta bulionowa Bielik

Nasz kraj znany jest tego, że w wielu aspektach zadziwiamy świat. Można pod to podciągnąć również produkowaną właśnie w Polsce edycję numizmatów lokacyjnych. Wszak w Polsce nie wydobywa się złota. Jednak to właśnie tu emituje się naprawdę konkurencyjną serię.

Moneta bulionowa

Wspomniana wyżej konkurencyjność, zawiera się zresztą w kilku aspektach. Jednym z nich, jest choćby wysoka próba kruszcu używanego w procesie produkcyjnym. Choć w tym wypadku, wypadałoby po prostu powiedzieć, że jest to najwyższa możliwa wartość. Wynosi ona bowiem dokładnie 999,9. Oznacza to ni mniej, ni więcej tyle, że mamy do czynienia z naprawdę dużej klasy produktem menniczym. Kwestia próby złota może mieć znaczenie choćby wtedym gdy chcielibyśmy sprzedać Bielika na rynku kolekcjonerskim. Przedtem, warto jednak rozeznać się nieco w cenach

Równie interesujące, jest też samo wykonanie numizmatów. Centralnym motywem, jest oczywiście tytułowe zwierzę. Dodajmy, że przez bardzo długi czas, seria funkcjonowała pod nazwą Orzeł Bielik. Zmiana nastąpiła dopiero kilka lat temu. Wraz z nią, doszło też do odświeżenia wyglądu monet. Nie są to jednak zmiany z gatunku tych kolosalnych. Niemniej, taka unikatowość, również może być przez wielu pożądana. Tytułem uzupełnienia, warto dodać, że autorką pierwszego motywu jest Roussanka Nowakowska, zaś tego, który obowiązuje aktualnie – Dobrochna Surajewska. Dodajmy, że obie projektantki wykonały swą robotę bardzo dobrze.

Teraz wypadałoby chyba pomówić o aspekcie najbardziej istotnym, a więc inwestycyjnym. Inaczej niż w przypadku choćby Filharmonika, czy Klonowego Liścia, tu do emisji, używa się jedynie łota. Nie oznacza to jednak, że zainteresowani zakupem polskiej monety, nie będą mieli w czym wybierać. Nic z tych rzeczy. W ramach serii, znajdziemy bowiem cztery nominały. Najwięcej złota, zawiera egzemplarz, w którym znajdziemy jedna uncję trojańską złota. Ponadto w sprzedaży dostępne są też warianty: 1/2 uncji, 1/4 uncji i wreszcie całość wieńczy Bielik, w którym znajdziemy jedną dziesiątą uncji trojańskiej złota. Taki dobór, pozwala zbudować sensowne portfolio już tylko w oparciu o opisywaną tu serię.  Zresztą tutaj warto przytoczyć, że im bardziej obszerne będzie to portfolio, tym większy może być przyszły zysk. Wynika to zresztą ze specyfiki numizmatów bulionowych. Tutaj najistotniejsza jest nie nominalna wartość, a ilość kruszcu, jaką posiada dany egzemplarz. Warto to wiedzieć.

Można więc stwierdzić tytułem podsumowania, że rodzima seria to naprawdę powód do dumy. Jest naprawdę konkurencyjna na tle innych, a trzeba oddać, że rynek jest coraz bardziej obszerny. Obok bardziej oczywistych propozycji, takich jak Krugerrand czy Gold Nugget pojawiają się też takie jak brytyjska seria Mity i Legendy. Na tym tle Bielik naprawdę jest dość popularna.

Oferte na zloto inwestycyjne i zlote monety bulionowe i sztabki poznasz na stronie renomowanego dealera zlota, firme Tavex. Podmiot na rynku z 30letnim doswiadczeniem oferuje swoim klientom zloto z wysylka lub dostepne w salonach w calej Polsce od reki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.