Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
Biznes

Na jakich zasadach działają ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech?

W 2009 roku doszło do zmian w niemieckim prawie. Od tego czasu każda osoba, która mieszka na stałe w tym kraju, ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Takie świadczenie jest niezbędne także podczas krótkich pobytów, choć w takim przypadku możesz opłacać składki np. w Polsce – dotyczy to tymczasowej pracy. Jeśli nie spełnisz tych wymagań, to możesz nie otrzymać wizy.

Sprawdź, na jakich zasadach opiera się ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech.

Czym wyróżniają się niemieckie ubezpieczenia zdrowotne?

Specjaliści z Niemiec przygotowali system ubezpieczeń, który dzieli się na prywatne i ustawowe kasy chorych. Właściwie każdy ma dostęp do państwowego ubezpieczenia. Poza tym opłacanie tych składek jest konieczne, jeśli pracujesz na stałe w Niemczech bądź masz tam otwartą działalność gospodarczą. Jednocześnie obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajów, z którymi niemiecki rząd podpisał konwencję o zabezpieczeniu społecznym, mogą korzystać z ubezpieczenia w swoim rodzimym kraju. Musisz jednak przygotować się na możliwość pojawienia się różnić w zakresie danych usług. W takim przypadku konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Na jakich zasadach działa ustawowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Zwróć uwagę na to, że państwowe ubezpieczenia zdrowotne w Niemczech mają stałą składkę, która jest uzależniona od dochodów brutto. To właśnie od tej kwoty odciągana jest stawka w wysokości 14,6% – pamiętaj, że wysokość składki może ulec zmianie. Kluczowe znaczenie ma to, że procent wynagrodzenia przeznaczony na ubezpieczenie jest równo podzielony między pracownika i pracodawcę po 7,3%. Dodatkowo każda kasa chorych pobiera składkę, ale w tym przypadku koszty ponosi jedynie pracownik.

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne obejmuje także dzieci i współmałżonków bądź po prostu niepracujących członków rodziny. W takim przypadku nie musisz odprowadzać składek za każdą z tych osób.

Warto zaznaczyć, że istnieją grupy społeczne, które muszą mieć ustawowe ubezpieczenia zdrowotne. Niemcy zaliczyli do tego grona.:

  • etatowych pracowników, których dochód brutto nie przekracza ustalonej kwoty, umożliwiającej skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia;
  • emerytów i rencistów;
  • osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych.

Czym wyróżnia się prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

W Niemczech oprócz ustawowych kas chorych funkcjonują także prywatne firmy. Jednak nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ musisz osiągnąć dochód brutto powyżej limitu obowiązkowego ubezpieczenia. Każdego roku ta kwota się zmienia, ale w 2020 roku wynosiła ponad 60 tys. euro brutto na rok.

Chcesz wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne? W takim razie musisz złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązkowego ubezpieczenia. Niekiedy niezbędne jest też spełnienie warunków poszczególnych kas chorych np. minimalny okres stałego miejsca zamieszkania w Niemczech. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają też specjalne oferty dla osób ubezpieczonych w innym kraju.

Ubezpieczyciel określa też Twój stan zdrowia i na tej zasadzie ustala stawkę składki. Oprócz tego brany jest pod uwagę Twój wiek, płeć oraz rodzaj wykonywanej pracy. Zazwyczaj z prywatnego ubezpieczenia korzystają:

  • urzędnicy,
  • osoby prowadzące własną działalność gospodarczą,
  • osoby wykonujące wolny zawód,
  • pracownicy etatowi o dochodzie brutto powyżej limitu obowiązkowego ubezpieczenia.

Na czym polega dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

W Niemczech możesz wykupić dodatkowy pakiet ubezpieczeń, aby wypełnić luki w zakresie oferty ustawowego ubezpieczenia. W takim przypadku skorzystaj z oferty prywatnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Składki są ustalane indywidualnie, ale nie są uzależnione od dochodu. Zazwyczaj kluczowe znaczenie ma zakres dodatkowych usług np. ubezpieczenie pielęgnacyjne, stomatologiczne i ambulatoryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.