Dwuch mężczyzn stoi na zwyżce nożycowej
Technologia

Zwyżki nożycowe – konstrukcja, rodzaje, zastosowanie

Podnośniki nożycowe zaliczane są do przejezdnych podestów ruchomych, a dokładnie do podgrupy podestów wolnobieżnych. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba przeprowadzić prace na wysokościach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Ze względu na duży udźwig mogą unieść na kilkadziesiąt metrów nad ziemię kilkaset kilogramów, czyli np. trzech pracowników wraz ze sprzętem. Jak zbudowane są podnośniki nożycowe i jakie rodzaje urządzeń można kupić lub wynająć?

Podnośniki nożycowe to rodzaj wytrzymałych podestów ruchomych o dużym udźwigu. Ich podstawowe działanie polega na podnoszeniu osób wraz ze sprzętem na stanowiska robocze na wysokościach. Skąd wzięła się nazwa tych urządzeń?

Konstrukcja podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe nazywa się tak z uwagi na ich konstrukcję. Konstrukcja nośna tego typu maszyn to dwie dwuramienne dźwignie połączone na środku sworzniem umożliwiającym składanie i rozkładanie mechanizmu – ruch podestu w górę lub w dół. Krzyżujące się dźwignie przypominają nożyce, stąd określenie nożycowe. Pracą zwyżek – zarówno przemieszczaniem się urządzenia, jak i podnoszeniem platformy – kieruje się za pomocą pulpitu sterowniczego zlokalizowanego bezpośrednio na platformie roboczej.

Ze względu na konieczność zapewnienia ludziom korzystającym z podnośników nożycowych odpowiednich warunków pracy, platformy robocze wyposaża się w odpowiedniej wysokości barierki, a także stosuje się cylindry hydrauliczne z zaworami bezpieczeństwa. Zawory te zabezpieczają układ hydrauliczny przed przeciążeniem oraz przed opadnięciem urządzenia. Dodatkowo stosuje się również ograniczniki udźwigu i prędkości ruchów roboczych.

Chcesz wynająć lub kupić ładowarki teleskopowe, podesty ruchome, podnośniki koszowe albo innego rodzaju sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź szeroką ofertę urządzeń: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Rodzaje zwyżek nożycowych

Jakie są podstawowe rodzaje zwyżek nożycowych? W zależności od zastosowanego napędu dzieli się je na elektryczne, które mają wydajne akumulatory i można je wykorzystywać wewnątrz pomieszczeń, np. hal magazynowych oraz spalinowe – do użytku jedynie na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych obiektach. Często podnośniki spalinowe dodatkowo wyposaża się w napęd na cztery koła, aby mogły bez większych problemów poradzić sobie z przejazdem nawet po trudnym terenie.

W zależności od typu konstrukcji mówi się o podnośnikach nożycowych pojedynczych i podwójnych. Pojedyncze to platforma robocza unoszona za pomocą jednej pary nożyc, zaś podwójne – za pomocą dwóch, dzięki którym konstrukcja jest sztywniejsza, a maszyna może przetransportować ludzi na znaczne wysokości.

Gdzie wykorzystuje się te urządzenia?

Zwyżki nożycowe wykorzystywane są m.in. w halach magazynowych, przy liniach produkcyjnych, w galeriach handlowych, podczas prowadzenia prac budowlanych, konserwatorskich, do naprawy elementów elektrycznych, montażu reklam wielkoformatowych czy przycięcia drzew rosnących w pobliżu drogi. Jakie są największe zalety tego typu maszyn? Możliwość transportowania na górę jednocześnie kilku osób naraz oraz uniwersalność. Urządzenia o niewielkich rozmiarach pozwalają przemieszczać się po wąskich ścieżkach komunikacyjnych, a nawet korzystać z windy, zaś te o większych gabarytach doskonale sprawdzają się przy pracach w terenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.